Моя мати померла у листопаді 2022 року. Після її смерті я звернулася до нотаріуса, який повідомив, що я можу оформити спадкові права протягом 10-ти місяців від моменту смерті (бо на період воєнного стану такі строки продовжені). У липні 2023 року я звернулася до того ж нотаріуса для оформлення спадкових прав, однак мені відмовили у вчиненні нотаріальної дії (через пропуск шестимісячного строку). Що робити далі?
Відповідь юристів:
Дійсно, відповідно до Цивільного кодексу України (статті 1270) для прийняття спадщини встановлюється строк у 6 місяців, який починається з часу відкриття спадщини (день смерті особи або день з якого вона оголошується померлою).
На період воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупинявся, але не більше ніж на 4 місяці. Тобто, починаючи з 24.06.2022 строк для прийняття спадщини складав 10 місяців (відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України №164 від 28.02.2022 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану»).
Проте в травні 2023 року цей пункт було виключено!
Це означає, що наразі строк для прийняття спадщини знову становить 6 місяців. Таким чином у випадку заявниці, яка звернулась на Гарячу лінію організації, рекомендуємо наступне.
У разі пропуску строку для прийняття спадщини, спадкоємцю може бути встановлено додатковий строк:
- за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину;
- на підставі судового рішення про встановлення додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Якщо інші спадкоємці відмовляються надавати відповідну згоду або в разі їх відсутності, то встановити додатковий строк можна лише в суді. Зволікати зі встановлення додаткового строку не потрібно. Адже чим більше часу минуло, тим складніше обґрунтувати поважність пропуску такого строку.
У рішенні (якщо позовні вимоги задовільнять) суд встановить часовий проміжок (1-2 місяці тощо), в межах якого спадкоємець має звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Зверніть увагу! Якщо реєстрація місця проживання спадкодавця та спадкоємця однакова і вони проживали разом, то особа вважається такою, що автоматично прийняла спадщину. І поновлювати такий строк не потрібно. Адже згідно з приписами ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо в межах шестимісячного строку від моменту смерті спадкодавця не відмовився від неї.
Консультацію провели юристи Донбас SOS
«Вебсайт/обліковий запис створений та обслуговується в рамках проєкту Української Асоціації Медіа Бізнесу (УАМБ) «Підтримка місцевих незалежних ЗМІ в Україні під час війни». Цей проект реалізується УАМБ в рамках загальної стратегії ЮНЕСКО для сектору комунікації та інформації в Україні, що фінансується Японією».