Нагадаємо: ОПК під загрозою: мобілізація ставить під удар виконання оборонних контрактів
Представники Міністерства оборони України та Територіальних центрів комплектування і соціальної підтримки (ТЦК) проігнорували засідання тимчасової слідчої комісії (ТСК), створеної у Верховній Раді для розгляду ймовірних порушень у їхній діяльності, зокрема під час мобілізації. Про це повідомив народний депутат Андрій Осадчук з фракції “Голос” в ефірі “Радіо Свобода” (проєкт “Свобода Ранок”).
“Вчора на засідання ТСК, яка вже декілька місяців як створена у Верховній Раді щодо можливих порушень у Міністерстві оборони, не прийшов жоден представник ТЦК, яких туди викликали, і представник Міністерства оборони. Вчора до них ніхто не прийшов на запрошення. Хоча це, напевно, перше запрошення, а далі може бути і виклик з суттєвими наслідками, бо це саме тимчасова слідча комісія у Верховній Раді. Тобто, ми зараз у ситуації, коли державні органи, які відповідальні за проведення процесу мобілізації, які відповідальні за забезпечення прав і свобод людини і громадянина, вони зовсім не хочуть спілкуватися не просто з медіа, а навіть з депутатами Верховної Ради”, – сказав Осадчук.
Осадчук згадав про це в контексті обговорення смерті 32-річного чоловіка після того, як його доставили до одного з відділень Звягельського ТЦК на Житомирщині. Парламентар зазначив, що засідання ТСК не було присвячене конкретно цьому випадку, однак планувалося комплексно розглянути скандальні випадки з можливим порушенням прав людини у роботі ТЦК, які стали публічними.
Осадчук також повідомив, що вже ініціював засідання Комітету з питань правоохоронної діяльності для перевірки дотримання прав громадян в Україні у першому півріччі 2024 року, особливо після набуття чинності 18 травня нового закону про мобілізацію. Він планує запросити на засідання Уповноваженого з прав людини, представників Генерального штабу та Міністерства оборони.
“Я таку дію вже чинив. І я буду підштовхувати всіх колег до того, щоб ми всі працювали над тим, що мобілізація потрібна, але держава в нашій країні працює для того, щоб реалізовувати третю статтю Конституції. Якщо хтось її не знає, то її варто знати напам’ять. Її варто, можливо, роздрукувати в кожному ТЦК і повісити на вході: «Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та її гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність”, – підкреслив Осадчук.
Парламентар зазначив, що ТЦК отримали багато повноважень від парламенту, про що було багато обговорень під час фінальних доопрацювань правок. “Але багато депутатів, в тому числі я, попереджали, що «хлопці і дівчата, ми вам даємо величезні повноваження, безумовно, для того, щоб ви забезпечували обороноздатність країни, але ви маєте дуже обережно з ними поводитися», – наголосив Осадчук.
Ситуація з ігноруванням запрошення на засідання ТСК викликає занепокоєння щодо рівня прозорості та відповідальності державних органів, відповідальних за процес мобілізації та захист прав громадян в умовах воєнного стану.