Додому Про наших людей

“Тут я вдома”. Житель селища Ярова на Донеччині повернувся після деокупації та живе у потрощеному будинку (відео)

"Там я жив надголодь. Там треба було самим заготовляти дрова, прати білизну, все робити. А тут у мене машинка є і все є. Я на газу, і на грубці дров'яній готую. І тут я вдома". Миколажитель селища Ярова

У селищі Ярова 74-річний місцевий житель Микола понад рік мешкає у пошкодженому внаслідок російських обстрілів будинку. В оселі вибиті вікна, потрощений дах, полагодити їх, за словами чоловіка, грошей не вистачає. Попри це, каже, радий бути вдома: повернувся з евакуації в грудні 2022 року після звільнення населеного пункту силами оборони країни. Деокупували селище у вересні 2022 року.

Нагадаємо: Російські міни розбили будинок Миколи Меджоріна у Шандриголовому. Чоловік прожив у ньому 40 років.

Житель Яровой 74-річний житель Ярової Микола під час активних бойових дій виїжджав до Кіровоградської області, проте повернувся додому за першої можливості. Ярову звільнили у вересні 2022 року. У грудні — Микола вже був вдома.

Чоловік добре пам’ятає, як армія РФ почала обстрілювати селище: “Найперший будинок зруйнувався неподалік мене — влучив снаряд. Це було в травні 2022 року”.

В перші місяці після деокупації у Ярову почали повертатися люди. Нині живуть 850 місцевих.

Микола йде вулицею селища за гуманітарною допомогою, Донецька область, лютий 2024 рік. Фото: Суспільне Донбас

Будинок Миколи за два кілометри від центру селища. Кілька разів на тиждень він ходить пішки чотири кілометри в обидва боки: в амбулаторію, магазин та за гуманітарною допомогою. На його вулиці живуть шестеро людей.

Микола біля свого будинку. Фото: Суспільне Донбас

В домі Миколи вікна закриті плівкою — грошей змінити їх чоловік не має. Побитий уламками дах він накрив брезентом.

За словами Миколи, на пошкодженому обстрілами будинку пішли тріщини, на п’ять сантиметрів відсунувся фундамент.

Зігрівається грубкою, дрова збирає в лісі: “Я скраю збираю, там багато дерев побиті снарядами. Машина (дров — ред.) коштує вісім тисяч, а в мене пенсія лише п’ять тисяч. Я таку суму сплатити не можу”.

В травні 2022 року чоловік отримав контузію на кухні: снаряд влучив в сусідній будинок. Тоді розбився його телефон.

“Телефону в мене немає. Я дзвоню йду до сусіда. Тому що мої телефони розбиті, коли мене кинуло. Я залишився без телефону, а він дорогий”, — розповів чоловік.

Внаслідок обстрілу і поранення, розповідає чоловік, майже втратив зір, проте продовжує поратись по господарству. Воду набирає в колодязі, носить в хату відрами.

“Влітку насос вмикаю, а зараз немає насоса, я набираю воду цебром”.

Микола набирає воду у колодязі біля свого будинку, селище Ярова, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

В селищі відновили електропостачання, тож ввечері дивиться телевізор, вдень читає книжки, розповідає чоловік. На подвір’ї вирощує сливу, яблука, виноград. В Яровій щодня чутно вибухи, проте, зауважує чоловік, дуже радий бути вдома.

Микола посміхається, стоячи на ґанку свого будинку. Фото: Суспільне Донбас

Автори: Анастасія Дорошенко, Анастасія Галасюк