Додому Новини регіону

Західний бізнес в Росії: між обіцянками та прибутком

Колаж УНІАН, фото Reuters

Нагадаємо: Knauf покидає ринок Росії після розслідування про допомогу окупантам у Маріуполі

Незважаючи на гучні заяви про вихід з російського ринку після початку повномасштабного вторгнення в Україну, сотні західних компаній продовжують свою діяльність у країні-агресорі. Financial Times дослідила це явище, виявивши складну та суперечливу ситуацію.

Причини, чому західні компанії не поспішають залишати Росію, різноманітні. Деякі з них зіткнулися з бюрократичними перешкодами, встановленими російською владою, яка ускладнила процес виходу з ринку, запровадивши обов’язкові знижки на активи та “податок на вихід”. Інші компанії побачили потенціал у зростанні споживчої активності та збільшенні зарплат у Росії, що робить її привабливим ринком, особливо для споживчого сектору.

Однак, не можна ігнорувати й страх перед конфіскацією активів, який відчувають багато іноземних компаній. Приклади Carlsberg та Danone, чиї активи були націоналізовані після оголошення про вихід, слугують попередженням для інших.

Серед компаній, які вирішили залишитися в Росії, є такі відомі бренди, як Avon, Air Liquide, Reckitt, Mondelez, Unilever, Nestlé та Philip Morris. Деякі з них, як Mondelez, навіть відкрито заявляють про те, що інвесторам “морально байдуже”, чи залишать вони країну.

Інші компанії, такі як PepsiCo та Coca-Cola, хоч і призупинили деякі види діяльності, продовжують працювати в інших сферах, зберігаючи робочі місця та виробництво.

Ситуація з австрійським Raiffeisen Bank International, який, незважаючи на обіцянки піти з ринку, планує розширювати свою діяльність в Росії, демонструє невизначеність та ризики, з якими стикаються західні компанії.

З одного боку, вони бачать потенціал для прибутку на російському ринку. З іншого боку, вони ризикують своєю репутацією та активами, співпрацюючи з країною, яка веде агресивну війну та порушує міжнародне право.

Ситуація із західними компаніями в Росії залишається складною та суперечливою. Поки одні компанії йдуть з ринку, інші знаходять способи залишитися та навіть розширити свою діяльність. Це ставить питання про ефективність санкцій та моральну відповідальність бізнесу в умовах війни.