Додому Новини регіону

Українські удари по НПЗ рф призводять до зниження світових цін на нафту

Фото: відкриті джерела

Нагадаємо: Удари безпілотників по Росії: дефіцит бензину та проблеми для Кремля

З жовтня Україна завдала щонайменше 20 ударів по російських нафтопереробних заводах (НПЗ). Ці атаки, за словами українських військових, мають на меті зупинити постачання палива російським військам та скоротити доходи від експорту, які Кремль використовує для фінансування війни. До кінця березня Україна знищила близько 14% російських нафтопереробних потужностей, змусивши російський уряд ввести шестимісячну заборону на експорт бензину. Один із найбільших у світі виробників нафти тепер змушений імпортувати бензин.

Однак адміністрація Байдена засудила ці напади. У лютому віце-президент Камала Харріс закликала президента України Володимира Зеленського утриматися від атак на російські НПЗ через побоювання, що вони призведуть до зростання світових цін на нафту. Міністр оборони Ллойд Остін у середині квітня поділився цією думкою, попередивши Комітет Сенату з питань збройних сил, що “атаки можуть мати додатковий негативний вплив на глобальну енергетичну ситуацію”. Остін закликав Україну “переслідувати тактичні та оперативні цілі, які можуть безпосередньо вплинути на поточну боротьбу”, замість того, щоб завдавати ударів по нафтовій інфраструктурі.

Критика з боку Вашингтона є необґрунтованою: атаки на НПЗ не матимуть такого впливу на глобальні енергетичні ринки, якого побоюються американські чиновники. Ці удари зменшують здатність Росії перетворювати свою нафту на придатні для використання продукти; вони не впливають на обсяг нафти, яку вона може видобути або експортувати. Насправді, маючи менші внутрішні нафтопереробні потужності, Росія буде змушена експортувати більше сирої нафти, а не менше, що призведе до зниження, а не до зростання світових цін. Дійсно, російські компанії вже почали продавати за кордон більше сирої нафти. Поки вони залишаються обмеженими російськими НПЗ, атаки навряд чи призведуть до зростання цін на нафту для західних споживачів.

З іншого боку, ці атаки можуть завдати шкоди всередині Росії, де ціни на нафтопродукти, такі як бензин і дизельне паливо, різко зросли. Ці удари досягають тих самих цілей, які поставили західні партнери України, але які значною мірою не змогли досягти завдяки санкціям та обмеженням цін на російську нафту: погіршити фінансову та матеріально-технічну здатність Росії вести війну, одночасно обмежуючи ширшу шкоду світовій економіці.

Київ має перемагати, де може, а кампанія зі знищення російських НПЗ приносить користь Україні з мінімальним ризиком.