Нагадаємо: Україна і Франція підпишуть угоди на 650 мільйонів євро підтримки
У четвер, 13 червня, Україна та Японія уклали історичну двосторонню угоду про безпеку, що передбачає фінансову та технічну підтримку Україні протягом наступного десятиліття. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський у своєму дописі на платформі “Х”.
“Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда і я щойно підписали угоду про безпеку між Україною та Японією. Унікальний документ з однією з найбільш економічно та технологічно розвинених країн світу”, – зазначив Зеленський.
У рамках цієї угоди, Японія надасть Україні 4,5 мільярди доларів у 2024 році та підтримуватиме країну протягом усього 10-річного терміну дії угоди. Допомога включатиме підтримку у сфері безпеки та оборони, гуманітарну, технічну та фінансову допомогу, а також спільну роботу над реалізацією пунктів Української Формули миру.
Розширення співпраці та підтримка у відбудові
Президент України висловив вдячність Японії за її внесок у відбудову та відновлення країни. Угода також передбачає санкції проти агресора та притягнення його до відповідальності. Заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква зазначив, що це перша двостороння безпекова угода, підписана з країною з Тихоокеанського регіону, яка не є членом НАТО.
“Наш важливий партнер, одна з найбільш економічно та технологічно розвинутих країн світу, конституційні обмеження якої не завадили формалізувати довгострокові зобов’язання щодо підтримки України у сфері безпеки та оборони”, – написав Жовква.
З початку повномасштабного вторгнення Японія вже надала Україні фінансову, гуманітарну та іншу допомогу на суму понад 12 мільярдів доларів США.
Напрями допомоги та співпраці
Згідно з угодою, Японія надасть нелетальне обладнання, а також розвиватиме співпрацю у рамках коаліцій спроможностей, включаючи ІТ-коаліцію та Коаліцію з розмінування. Документ також передбачає співпрацю у гуманітарній, технічній та фінансовій сферах, допомогу у лікуванні поранених українських військовослужбовців, посилення захисту критичної інфраструктури, зміцнення кібер- та інформаційної безпеки.
Окрім того, Японія підтримує Українську Формулу миру, зокрема у сфері радіаційної та ядерної безпеки, та посилення санкцій. Співпраця щодо відшкодування збитків та притягнення агресора до відповідальності також включена до угоди.
Підтримка ядерної безпеки та двосторонній діалог
Японія продовжуватиме надавати підтримку Україні у зміцненні ядерної безпеки, зокрема для Запорізької атомної електростанції. Також країни домовилися про встановлення двостороннього Діалогу з безпекової політики та узгодили механізм 24-годинного екстреного реагування у разі повторної військової агресії проти України.
Ця угода є важливим кроком у зміцненні міжнародних зв’язків України та її захисті від зовнішніх загроз, а також свідчить про глибоку підтримку та солідарність з боку Японії.