Додому Новини регіону

Україна стоїть на порозі дефолту: місяць на пошук компромісу з кредиторами

фото: ap

Україна опинилася в критичній фінансовій ситуації, маючи лише місяць на досягнення угоди з кредиторами щодо реструктуризації боргу та уникнення дефолту. Про це повідомляє видання The Economist.

Дворічний мораторій на виплати за боргами приватним іноземним власникам облігацій закінчується 1 серпня. Якщо Україна не зможе домовитися про реструктуризацію, це може призвести до дефолту, який матиме катастрофічні наслідки для відновлення країни після війни та підірве довіру інвесторів до зобов’язань Заходу.

Україна запропонувала кредиторам угоду, яка передбачає скорочення 60% від поточної вартості боргів, але кредитори вважають, що 22% було б більш розумним варіантом. МВФ зацікавлений у тому, щоб Україна домовилася про списання боргів, але досягнення угоди у відведений час видається малоймовірним.

Україна відчайдушно потребує фінансової допомоги, але суми, які надають союзники, надходять у вигляді зброї та цільових фондів, а не готівки. ЄС планує збільшити фінансову підтримку, але це все одно буде недостатньо для покриття потреб країни.

За даними МВФ, навіть за умови радикальної реструктуризації, яку запропонувала Україна, країна ледве зможе зводити кінці з кінцями. Власники облігацій ставлять під сумнів оптимістичні прогнози фонду, вважаючи їх застарілими.

Якщо угоди з реструктуризації не буде, Україна має два варіанти: домовитися про продовження мораторію на виплати за боргами або оголосити дефолт.

Стриманість приватних інвесторів пов’язана не лише з фінансовими перспективами України, але й з невизначеністю щодо її перемоги у війні. Багато що залежить від ступеня підтримки Заходу, яка може зменшитися з часом.

Власники облігацій також скептично ставляться до планів довгострокового відновлення України в разі перемоги. Вони вважають, що реструктуризація може стати лише першим кроком у спробах союзників України перекласти фінансовий тягар війни та відбудови на приватний сектор.