Нагадаємо: НАТО планує створити штаб-квартиру для координації військової допомоги Україні
У вівторок, 9 липня, у Вашингтоні розпочнеться триденний саміт лідерів НАТО, в якому вперше візьмуть участь 32 країни-члени Північноатлантичного альянсу після приєднання Швеції та Фінляндії. Цей саміт присвячений 75-річчю Альянсу, заснованого 4 квітня 1949 року після підписання Північноатлантичного договору у столиці США.
Тема війни Росії проти України стане однією з провідних на порядку денному. Президент України Володимир Зеленський, який буде серед гостей саміту, на початку 2024 року висловив сподівання на два ключові рішення: надання нових систем ППО та конкретні кроки щодо членства України в Альянсі.
Для генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга цей саміт стане останнім на цій посаді, адже з жовтня 2024 року його замінить прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте. Також це перший саміт після вступу Швеції до НАТО.
За інформацією Білого дому, 11 липня президент США Джо Байден спільно з президентом України проведуть захід на полях саміту за участю лідерів близько 20 країн, що підписали двосторонні безпекові угоди з Україною. Крім того, цього ж дня відбудеться засідання Ради Україна-НАТО.
За даними західних ЗМІ, союзники по НАТО попередньо домовилися профінансувати військову допомогу Україні у 2025 році на суму 40 мільярдів євро, відповідне рішення буде затверджено на саміті. Втім, прямого запрошення до членства в НАТО Україна на цьому саміті не отримає. Натомість Альянс планує оголосити нові заходи підтримки України, щоб зміцнити її незалежність незалежно від результатів майбутніх президентських виборів у США.
Однією з ключових новацій стане створення нового командування НАТО в німецькому Вісбадені. Це командування координуватиме постачання військової техніки Києву та навчання українських військових. У цій структурі працюватимуть 700 військовослужбовців з США та інших країн-членів НАТО. Нове командування візьме на себе більшу частину місій, які виконували американські військові після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Таким чином, саміт НАТО у Вашингтоні стане важливим майданчиком для обговорення актуальних викликів та визначення подальших кроків щодо зміцнення колективної безпеки та підтримки України.