Додому Новини регіону

Супутниковий зв’язок для окупантів: як виготовлені в Україні системи постачають до ворожої армії

Фото: Скріншот з відео розслідування Слідство.Інфо | Системи Gilat SkyEdge відкрито передавали російським окупантам у Луганській області

Нагадаємо: Німецька Knauf постачає будматеріали для відбудови окупованого Маріуполя – розслідування

Розслідування “Слідство.Інфо” викрило шокуючу схему, за якою американська компанія Jabil Circuit, маючи завод в Ужгороді, постачає супутникове обладнання Gilat SkyEdge для ізраїльської корпорації Gilat Satellite Networks, яке потім масово імпортується до Росії та допомагає окупантам вести війну в Україні.

Тільки за минулий рік Росія закупила у Gilat обладнання на суму близько 5 мільйонів доларів. Системи Gilat SkyEdge завозяться до РФ через інші країни, але в митних документах вказано їх українське походження.

Журналісти отримали доступ до митних даних за 2023 рік, які свідчать про те, що до Росії було ввезено близько 22 тисяч систем, зібраних в Україні. Це в 6 разів більше, ніж у 2022 році.

Існує безліч доказів того, що Gilat SkyEdge використовується на передовій. Зокрема, в липні 2023 року системи окупантам передавав депутат Держдуми РФ Віктор Водолацький, а у 2022 році їх постачав “Общественный народный фронт”.

Російські бійці надають перевагу Gilat SkyEdge, а не Starlink, адже вони працюють як супутникове телебачення, “висять” в одній точці та вимагають спрямування антени.

На жаль, накласти санкції на Gilat за це дуже складно, адже йдеться про технології для супутникового зв’язку. Щоб санкціонувати такий бізнес, потрібні чіткі докази використання продукції саме на полі бою.

Незважаючи на початок повномасштабної війни, Gilat не припинила роботу в Росії та продовжує постачати їм обладнання через Ізраїль та Туреччину, хоча країною походження вказана Україна.

Техпідтримка Gilat підтвердила, що системи, вироблені в Україні, відправляються на фронт. Американська компанія Jabil Circuit офіційно вийшла з РФ, але заперечує поставки продукції окупантам.

Митні брокери пояснюють, що країну походження вказує сторона, яка розмитнює товар, і це підтверджується документами від відправника.

Супутникові системи не вважаються товарами подвійного призначення, тож заборони на їхнє ввезення до Росії немає. Проте Gilat Satellite Networks, яка не припинила роботу в країні-агресорці, досі не потрапила до списку спонсорів війни.