Нагадаємо: Кого планують забронювати від мобілізації за гроші?
В Офісі президента України остаточно відмовилися від впровадження так званого “економічного бронювання” від мобілізації. Ця ідея, яка спочатку обговорювалася як спосіб забезпечити функціонування критично важливих галузей економіки, зіштовхнулася з серйозною критикою та побоюваннями з боку Генерального штабу ЗСУ.
Генштаб висловив стурбованість, що “економічне бронювання” не вирішить проблему нестачі кадрів, а натомість буде сприйнято як легалізований відкуп від мобілізації, що може викликати негативну реакцію серед військових. Це призвело до остаточного рішення про відмову від цієї ідеї.
“Наразі від ідеї економічного бронювання відмовилися взагалі, тому що категорично проти був Генштаб. Але 5 млрд доларів (200 млрд грн), які через це не потраплять до бюджету, треба чимось покрити. Думаю, зростання податків частково вирішить цю проблему”, – зазначив співрозмовник з Офісу президента.
У Генштабі відмовилися коментувати свою позицію щодо “економічного бронювання”, зазначивши, що це питання не входить до їхньої компетенції.
Голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетьманцев вважає, що питання бронювання та підвищення податків взагалі не пов’язані. “Підвищення податків буде в будь-якому разі – іншого джерела немає”, – заявив він у коментарі виданню.
Незважаючи на відмову від “економічного бронювання”, у Раді все ще пропонуються інші варіанти цього підходу, але шанси на їх ухвалення залишаються низькими. Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук також скептично ставиться до цієї ідеї, зазначаючи, що подібне бронювання не спрацювало в жодній країні світу.
Нагадаємо, що раніше перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко заявляв, що питання “економічного бронювання” має важливий аспект суспільної та соціальної справедливості.
Голова фракції “Слуга народу” Давид Арахамія повідомляв, що у парламенті розглядаються дві моделі економічного бронювання: одна передбачає сплату податку із зарплати 35 тисяч гривень, інша – квотне бронювання за галузями. Однак, враховуючи останні події, втілення цих моделей виглядає малоймовірним.