Додому Новини регіону

Штрафи за порушення військового обліку: що змінив новий закон?

Фото: відкриті джерела

Нагадаємо: Оновлення військових даних через Резерв+: що буде при перевірці на вулиці

19 травня набув чинності закон №3696-IX, який вносить зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Одним з ключових нововведень є звільнення від відповідальності за порушення правил військового обліку та мобілізації за певних умов.

Згідно з законом, статті 210 та 210-1 КУпАП не застосовуються, якщо держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів (Єдиний реєстр) може отримати необхідні персональні дані через електронну інформаційну взаємодію з іншими державними реєстрами та базами даних.

Законодавці, вочевидь, прагнули реалізувати принцип “мають бігати папірці, а не люди”. Тобто, якщо Міністерство оборони має доступ до актуальних персональних даних військовозобов’язаних через Єдиний реєстр, то відповідальність за неповідомлення про зміни не настає.

Наприклад, раніше чоловіка могли оштрафувати за те, що він не повідомив територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) про початок навчання у виші. Тепер, якщо дані про навчання є в Єдиному реєстрі, штраф не має бути накладений.

Однак закон не уточнює, як саме ТЦК має перевіряти наявність персональних даних у Єдиному реєстрі перед винесенням постанови про штраф. Це створює невизначеність щодо практичної реалізації норми про звільнення від відповідальності.

Чи зможуть військовозобов’язані уникнути штрафів за неповідомлення про зміни у своїх даних, якщо ці дані є в інших державних реєстрах? Чи будуть ТЦК активно використовувати Єдиний реєстр для перевірки інформації? Відповіді на ці питання покаже лише час та правозастосовна практика.

Новий закон №3696-IX має потенціал спростити життя військовозобов’язаним та зменшити кількість необґрунтованих штрафів. Однак його успішна реалізація залежить від ефективної роботи Єдиного реєстру та чітких інструкцій для ТЦК щодо його використання.