Додому Новини регіону

Саміт НАТО у Вашингтоні: Підсумки та Огляди

фото: відкриті джерела

Нагадаємо: Ювілейний саміт НАТО у Вашингтоні: Підтримка України та нові анонси

Вашингтонський саміт НАТО наближається до завершення, і основні рішення щодо України вже пролунали. Проте третій день обіцяє бути не менш насиченим. Ось ключові моменти, які варто виділити.

 

Ключові пункти декларації

Підсумкова декларація саміту містить близько 60 згадок про Україну. Зокрема, наголошується, що повномасштабне вторгнення Росії підірвало глобальну безпеку, а самого агресора названо прямою загрозою країнам НАТО.

Союзники схвалили створення Служби допомоги та навчання НАТО у сфері безпеки для України (NTASU). Нова структура діятиме у країнах Альянсу, підтримуючи зусилля України із самооборони.

Також оголошено довгострокову допомогу у вигляді військової техніки та створення сил, здатних протистояти російській агресії. Країни НАТО зобов’язалися пропорційно внести кошти, щоб на 2025 рік забезпечити базове фінансування у розмірі 40 млрд євро.

 

Постачання F-16

Під час саміту були оголошені новини щодо багатоцільових винищувачів F-16. За словами держсекретаря США Ентоні Блінкена, перші одиниці вже на шляху до України. Данія та Нідерланди підтвердили початок процесу передачі F-16, і перші винищувачі прибудуть до України цього літа.

Президент Володимир Зеленський назвав це чітким сигналом, що здатність Росії тероризувати українців скорочуватиметься. Поточні потреби Повітряних сил України оцінюються у 128 літаків, і вже є рішення щодо передачі 10-20 винищувачів.

 

Співпраця в оборонній сфері

Президент Зеленський зустрівся із представниками оборонних компаній США, обговорюючи спільне виробництво боєприпасів, систем протиповітряної оборони, артилерії, бронетехніки та дронів. Міністр оборони Рустем Умєров оголосив про створення “Оборонного фонду” та підписання першого контракту з Данією на виробництво самохідних артилерійських установок “Богдана” для Збройних сил України.

 

Додаткова допомога від партнерів

Країни НАТО також оголосили про надання додаткової допомоги. Португалія надасть 220 млн євро, Канада – 500 млн канадських доларів (близько 366 млн доларів США), а Нідерланди спрямують 300 млн євро на закупівлю боєприпасів для F-16.

 

Третій день саміту

Третій день саміту обіцяє бути насиченим. Плануються засідання Північноатлантичної ради на рівні лідерів країн-учасниць Альянсу, Індо-Тихоокеанського регіону та Євросоюзу, а також засідання Ради Україна-НАТО. Очікується, що президент Зеленський зустрінеться з президентом США Джо Байденом для обговорення подальших кроків у підтримці України.

Цей саміт продемонстрував, що НАТО продовжує надавати всебічну підтримку Україні, наближаючи її до повної євроатлантичної інтеграції та можливого членства в Альянсі.