Попри заклики до морального бойкоту російського ринку через агресію проти України, низка великих американських компаній продовжує працювати в Росії. Лише за 2023 рік вони сплатили $1,2 мільярда податків у російський бюджет. Про це повідомляє Newsweek із посиланням на дані аналітичної групи B4Ukraine та Київської школи економіки.
Хто залишився на російському ринку
За даними Інституту лідерства Єльської школи менеджменту (CELI), в Росії все ще працюють 123 великі американські компанії. Київська школа економіки, враховуючи середні та менші фірми, називає цифру у 328 компаній.
Серед найбільших платників податків у РФ за 2023 рік:
- Philip Morris International — $220 млн;
- PepsiCo — $135 млн;
- Mars — $99 млн;
- Procter & Gamble — $67 млн;
- Mondelez — $62 млн;
- Citigroup — $53 млн;
- Cargill — $50 млн;
- Johnson & Johnson — $42 млн;
- Coca-Cola Hellenic — $34 млн;
- Weatherford — $32 млн.
Моральні та економічні аргументи
Деякі компанії пояснюють продовження роботи в Росії економічними міркуваннями. Наприклад, Philip Morris International заявила, що умови Кремля для продажу бізнесу є невигідними. Водночас представники Mondelez прямо заявили, що їх “не хвилює” моральний аспект.
Колишній посол США в РФ Майкл Макфол різко розкритикував такі дії. У коментарі для Newsweek він заявив:
“Це абсолютно ганебно, що американські компанії вирішили залишитися в Росії та субсидувати варварську війну Путіна в Україні. Сподіваюся, акціонери цих компаній переосмислять моральність фінансування вбивств мирного населення України”.
Допомога Україні — значно менша
Аналітики B4Ukraine зазначають, що суми податків, які ці компанії сплатили в бюджет РФ, у рази перевищують їхні витрати на гуманітарну допомогу Україні.
Ситуація в інших країнах
Американські компанії не єдині, хто продовжує працювати в Росії. На другому місці за податковими внесками — німецькі компанії ($693 млн), на третьому — австрійські ($579 млн).
Нагадаємо: Західний бізнес в Росії: між обіцянками та прибутком