Додому Новини регіону

День українського політв’язня: 52 роки боротьби за свободу

Вертеп у домі Садовських у Львові. За кілька днів до початку арештів представників шістдесятництва 12 січня 1972 р. Стоять ліворуч: Любомира Попадюк, Василь Стус, Олена Антонів, Ірина Стасів-Калинець, Марія й Ганна Садовські, Михайло Горинь; сидять – Стефанія Шабатура («циган»), Мар’ян Гатало, Олександр Кузьменко.

Сьогодні, 12 січня, Україна відзначає День українського політв’язня. Ця дата присвячена пам’яті всіх тих, хто був заарештований з політичних мотивів і відстоював свою свободу та незалежність.

Нагадаємо, день Гідності та Свободи: діти Лиману творять майбутнє України.

Відзначення Дня українського політв’язня було запроваджено в таборах Мордовії з 1975 року за ініціативи правозахисника і дисидента-шістдесятника В’ячеслава Чорновола. Саме в ніч на 12 січня 1972 року радянська влада розпочала найбільшу репресивну акцію проти українських дисидентів.

Тоді, у Львові, близько пів сотні людей, об’єднані українською ідеєю, колядували і щедрували. До них приєднався український поет Василь Стус. Вночі 12 січня Василь Стус разом із друзями їхали на львівське летовище. Проїздили мимо КДБ, там світилися всі вікна. Невдовзі тієї ж ночі були заарештовані всі учасники вертепу.

Усього в ході операції “Блок” було заарештовано близько 90 осіб, серед яких були всі відомі представники національно-демократичного руху України. Їх звинувачували в “українському буржуазному націоналізмі” і поширенні самвидаву.

За прагнення бути вільними кремль карав суворо: майже всі отримали 7 років ув’язнення в таборах суворого режиму та 5 років заслання. Тих, кого режим боявся найбільше, відправлено до психлікарень.

Сьогодні, в умовах розв’язаної кремлем повномасштабної війни проти України, російські окупанти продовжують наслідувати радянські методи боротьби з інакодумцями. Вони кидають за ґрати українських патріотів, переслідують за релігійною та національною ознакою, вчиняють масово воєнні злочини, брутальні порушення прав і свобод, нехтують людською гідністю.

День українського політв’язня – це нагадування про те, що боротьба за свободу і незалежність України триває вже століттями. Цей день – це також заклик до єдності та солідарності з усіма, хто зазнає переслідувань за свої переконання.