Президент США Джо Байден подав до Конгресу ініціативу щодо скасування половини боргу України на економічну допомогу, що становить близько 4,65 мільярда доларів. Ця пропозиція надійшла у рамках програми підтримки України, ухваленої Конгресом раніше.
Деталі ініціативи
За словами речника Державного департаменту Метью Міллера, рішення передбачає скасування 50% умовно-поворотної позики наданої Україні у квітні 2024 року. Загалом у межах додаткового пакета фінансової допомоги було виділено 10 мільярдів доларів економічної підтримки, але ця частина коштів була надана не на безоплатній основі, а як позика.
«Ми зробили крок, який був передбачений у законі, щоб списати ці позики. Тепер слово за Конгресом, який має право ухвалити або відхилити це рішення», — заявив Міллер.
Половину боргу, яка залишиться після першого списання, зможе пробачити наступний президент США, але не раніше 1 січня 2026 року.
Резолюція Конгресу
Конгрес має можливість прийняти резолюцію, що заперечує ініціативу Байдена. Проте, на думку Міллера, такий сценарій малоймовірний, оскільки більшість законодавців, як республіканців, так і демократів, підтримують допомогу Україні.
«Я був би здивований, якби Конгрес заблокував це рішення», — додав він.
Допомога США Україні
США вже надали Україні понад 60 мільярдів доларів у межах пакетів військової, економічної та гуманітарної допомоги. Ухвалення цієї програми у квітні 2024 року стало можливим завдяки компромісу між обома палатами Конгресу після тривалих дебатів.
Попри опір деяких республіканців, законодавці зрештою домовилися про фінансування, спрямоване на підтримку України, Ізраїлю та Тайваню.
Нагадаємо: Сенат США проголосував за пакет допомоги Україні на 60,8 мільярда доларів