Додому Новини Лиманщини

Романтичні Ковальські – троянди та хоробре серце

СЛАВА УКРАЇНІ – ГЕРОЯМ СЛАВА

Старший лейтенант, воєнний розвідник, лиманець Олександр Кузьменко назавжди залишиться у пам’яті земляків і бойових побратимів коваля-розвідника 

Щодня о 9-й ранку ми вшановуємо хвилиною мовчання тих, хто загинув у російсько-українській війні. Згадаймо 42-річного мешканця Лиману Олександра Кузьменка. Він створив успішне ковальське підприємство, воював на Донеччині під час гібридної війни Росії та загинув, захищаючи рідний край вже після відкритого вторгнення РФ. 

З Олександром, воєнним розвідником, журналіста «Зорі» познайомив відомий лиманський боєць, волонтер Сергій Катаргін. Ми довго спілкувалися з ним у редакції, у його офісі, виробничих цехах. Чимало цікавого почули від нього, а побачили на власні очі, всю красу його творчості, котра оживляла метал у диводійне бачення сьогодення. Він навіть журналістам подарував дивовижну ковальську троянду та журнальний столик. За що дякували ми його щиросердно і доброю зарисовкою на шпальтах «Зорі»…

Олександр Сергійович Кузьменко став на захист Лиманщини після того, як відправив дружину з двома дітьми у безпечніший регіон. Спочатку він пішов у тероборону, а потім очолив розвідроту.

Олександр народився у Лимані 23 листопада 1979 року

Після школи закінчив Харківський політехнічний інститут за фахом “Транспортні засоби високої прохідності”. Після виші перепробував різні роботи, але завжди хотів займатись ковальством. 

І свою мрію він здійснив: 2011-го з нуля створив успішне підприємство “Ковальський дім” — виготовляв металеві вироби та меблі й продавав їх у власному сімейному магазині.

Коваль-АТОвець

Чоловік з дружиною розвивав бізнес рік за роком: їздив вчитися у майстрів, брав участь у виставках, відкрив інтернет-магазин та навіть вивчив менеджмент ще в одній виші. 


Та в Україні почалася повномасштабна війна Росії. Під час боїв у Лимані Олександр став добровольцем та допомагав військовим. А 2015-го чоловіка мобілізували до війська.

Він був командиром взводу

“Старший лейтенант.  На бойові завдання виїжджав на Красногорівку, в різні гарячі точки. По 2-3 місяці його не було вдома. Замовлення були, але набагато менше”, — розповідає дружина Олександра Вікторія. Після того Олександр Кузьменко ще служив у ЗСУ за контрактом до 2018 року, але все ж обрав займатись бізнесом. Тому написав проєкт та отримав грант за програмою “Український Донецький куркуль”, який дозволив розширити підприємство: придбати додаткове обладнання, орендувати, а потім і викупити у Лимані ще одне приміщення та освоїти повний цикл виробництва дверей. Виготовляли ще й ворота, решітки й меблі, художні вироби, паркани, мангали та пічки. Все це продавали через інтернет-магазин у різні міста України.

Подружжя виховувало двох дітей: за кілька місяців до вторгнення Вікторія народила другу дитину

Коли почалася повномасштабна війна проти України, подружжя залишалося в Лимані до останнього. Вікторія змогла покинути місто тільки, коли росіяни почали бити по ньому з авіації. 

Олександр Кузьменко відвіз свою родину в Івано-Франківщину, а сам повернувся на схід. Дружина вмовляла його піти у військкомат у Франківську, але чоловік не погодився: повернувся до Лимана й воював там. 

“Коли ти лежиш, а твоя дитина ховається під ліжком, бо боїться… Я сказала: “Добре, вези нас”. Сподівалася, що він з нами залишиться, не поїде назад” .

Він 15 березня нас залишив, а рівно через місяць загинув,  —  згадує дружина.

15 квітня він відправив маму Вікторії з Лимана на Прикарпаття і того ж дня потрапив під мінометний обстріл, коли виконував бойове завдання під селом Зелена Долина на Донеччині. Поранення виявилися смертельними. 

Героя поховали в Івано-Франківську. Там зараз живе його родина, Вікторія волонтерить для ЗСУ.

“Я Сашу поховала тут, тому живу у Франківську. Поближче, часто їжджу до нього”, — розповідає вдова. 

Жінка додає, що їхнє виробництво й магазин у Лимані знищили російські окупанти

У цех влучали ракети, а вироби та верстати розграбували.  Окупанти жили у будинку Кузьменків, пограбували і його. Як і приміщення редакції та подарунки Олександра Кузьменка у тому числі.

Тепер Вікторія хоче повернутись та відновити бізнес на згадку про Олександра.

Світла пам’ять Герою,  якого знає і пам’ятатиме вся Незалежна Україна та працьовита Лиманщина, за свободу котрої Олександр Сергійович Кузьменко віддав своє життя.

Розвідувальна рота, котрою командував старший лейтенант Олександр Кузьменко, нині носить ім’я героя – лиманця.