Щойно побачила світ чергова книга (восьма вже) лиманського журналіста і краєзнавця, колишнього головного редактора місцевого часопису «Зоря» Миколи Івановича ПАСІЧНИКА – «РУБЦЯМ ЗА 350!». У ній він детально досліджує і цікаво розповідає про історію заснування слободи вподовж трьох століть.
Нагадаємо: Новий краєзнавчий нарис М.І. Пасічника «Міцне коріння хлібодарів».
А село це своєрідне, бо воно – єдиний населений пункт громади, котрий засновували двічі: у 1670 – 1780 р.р. і у 1958-ому після примусового виселення у чисте поле, на Белебень, на Гору.
Рубці єдине село на Лиманщині, у котрому бували і правили службу у трьох церквах. У 1958 році Оскільське водосховище поховало у своїх глибоких водах майже все, а з ним і назву населеного пункту. У вечорі це село – Рубцева, а на ранок – Рубці. Дивина.
Автор на архівних документах та картах доводить, що слободу заснували черкаси, виходці з Наддніпрянщини. Тому то мова у Рубцях вподовж століть чисто українська, співуча. У 1795 році слобода була на території Лиманщині найбільшим населеним пунктом на нижньому Приоскіллі. У ньому проживало 2283 людей у 326 подвір’ях. У Ямполі тоді жило 1740 чоловік у 280 дворах. У Попівці (Зарічне) проживало 779 людей, у Тернах – 800, Торському – 425.
Цікава історія рубцівської школи, котра дала країні старійшину українських художників Кузьму Федоровича Кохана, двох генералів Збройних Сил України, 5 полковників ЗСУ і правоохоронних органів, керівників крупних аграрних і промислових підприємств, виші, учителів, лікарів, журналістів, перекладачів і навіть дипломата – міжнародника.
Автор вперше на Лиманщині розповідає про події громадянської війни 1919 – 1921 років, про повстанський рух засвійників.
Є що прочитати про примусову колективізацію, голод 1932 – 33рр. та 1947 р. Опір повстанців був настільки сильним, що влада застосувала регулярні війська, котрі базувалися у Закітному і Лимані.
Книга добре ілюстрована архівними матеріалами, рідкісними світлинами та картами.
Вже книгу придбали понад 60 читачів, як із Рубців, так і з 6 областей України, у які евакуювалися лиманці.