Таїнство приготування затірки, пригадавши сімейні традиції, почали відроджувати господині села Крива Лука, що на Лиманщині. У 2021 році ініціативна група ГО «Крила» організувала проведення спеціального дійства для туристів і гостей села. Під час демонстрації обряду «Затірка-каша – сила наша» господині детально показували всі етапи приготування цієї практично забутої страви, ділилися віднайденими секретами, супроводжуючи цей процес розповідями про історію села, власних родин, особливості життя на селі та приготування сільських страв.
Нагадаємо: Затірка з хлібом на капустяному листі та кисіль з шипшини.
Рецепт №1. Борошно просіяти через сито. На заміс йде приблизно кілограм борошна. Далі брали 5-6 яєць і по одному вбивали в борошно. Потім додавали сіль. Далі обома руками спочатку перемішували яйця з борошном, а вже коли його можна «катати» – починали затирати.
В процесі для консистенції можна добавляти трохи молока (або води). Перетирати затірку десь з пів години, до того моменту , коли горошини з борошна матимуть однакову форму і розмір – горошинок. Далі заготовки розділялись – одна частина відправлялась сушитись на пічку (щоб потім не витрачати час на затирання і швиденько зварити свіженьку юшку і нагодувати родину), а другу вже варити.
Рецепт №2. Приготування «Криволуцької затірки».
Необхідно взяти:
– 2 літри бульйону (або води)
– 1 склянку затірки (готового сушеного продукту)
– 4 картоплини середнього розміру
– 1невеличку моркву
– 1 цибулину
– Шматочок вершкового масла
– Трохи сала
Картоплю почистити і порізати дрібно кубиками, варити в бульйоні (або воді). Тим часом зробити засмажку з сала, цибулі, моркви. Коли майже звариться картопля, висипати затірку, розмішати, варити 10 хвилин. Потім додати засмажку. При подачі в кожну тарілку покласти шматочок масла , краще топленого. За бажанням додати мелений перець, зелень.
Зберігати затірки треба у полотняних мішечках, а готувати за будь якої нагоди.
І це ще не всі кулінарні секрети криволуцької давнини. Любов Василівна ще має у запасі їх чимало. Наприклад, рецепти випічки хліба на капустяному листі, опара на хмелю із додаванням «сірого зілля», кисіль із шипшини. Будемо прохати Любов Василівну поділитися з нашими читачами своїми смачними секретами.