Попри сподівання на міжнародний тиск, російський диктатор Володимир Путін не демонструє жодних ознак готовності припинити агресію проти України. Таку думку висловив український дипломат, радник директора Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Веселовський в етері телеканалу Київ24.
«Жодних ознак страху у Путіна нема»
Веселовський наголосив, що на даний момент немає жодних передумов для початку мирних переговорів, оскільки агресор не зупиняє бойові дії.
«Перед переговорами треба, щоб агресор, який зайшов на нашу землю, перестав стріляти. Якщо так, то ми повинні бачити якісь ознаки того, що Путін на це згоден. Ми не бачимо таких ознак», – зазначив дипломат.
Навпаки, за його словами, Росія тільки посилює свої атаки.
«Кількість і якість озброєння, яке діє на території України проти України з російського боку, зростає. Ми бачимо, що їхні КАБи летять, що наші міста щодня піддаються страшним нападам, у яких гинуть десятки, сотні людей. Те ж саме відбувається під Покровськом, під Куп’янськом».
Зміна наративів у США: що це означає для України
Веселовський також звернув увагу на зміну риторики американської адміністрації щодо України, що, на його думку, є тривожним сигналом.
«Кіт Келлог обіцяв приїхати до нас в Україну в перші ж дні після затвердження президента Трампа. Цього не сталося. Потім після інавгурації Трампа. Цього теж не сталося. А приїде він ближчим часом чи не приїде – ми цього теж не знаємо».
Дипломат зауважив, що ще більш небезпечним є зміщення акцентів у заявах американських представників.
«Гірше те, що у представника Келлога змінюються наративи. Він чомусь раптом починає говорити про вибори в Україні. Хіба це його справа? Хіба це елемент, який повинен узгодити умови перемир’я і війни Росії проти України? Звичайно, ні».
Вибори під час війни – це державний переворот
Веселовський наголосив, що питання виборів в Україні має регулюватися виключно Конституцією та законодавством країни.
«Якщо ми будемо проводити вибори зараз, до закінчення військового стану, і до закінчення 6 місяців після нього, то це буде державний переворот, це буде порушення Конституції України».
На думку дипломата, спроби змінити цю норму є політично вмотивованими і можуть використовуватися зовнішніми гравцями для тиску на Київ.
Єдиний спосіб вплинути на Росію – військовий тиск
Веселовський підкреслив, що наразі єдиним реальним важелем впливу на Росію є українська армія.
«Збройні сили України стримують і не дозволяють ворогу просуватися, завдаючи йому колосальних втрат, які врешті-решт повинні позначитися не тільки на бойовому дусі окупантів, але й на їхніх можливостях».
На його думку, для ефективного стримування агресії США повинні регулярно надавати Україні озброєння та посилювати санкційний тиск на Росію.
«Якщо дійсним планом є те, що оголосив Трамп – а саме обвалити ціни на нафту у світі та наростити видобуток власної нафти – то це правильний шлях. Давайте цим займатися… Оце буде дієвий спосіб. І тоді ми зможемо сказати, що так, у нас є шлях до перемир’я».
США можуть намагатися впливати на Київ, щоб уникнути конфлікту з Москвою
На думку Веселовського, позиція США щодо України може бути обумовлена складнощами у відносинах із Москвою.
«З РФ американцям говорити важко, зламати її проблемно, і для цього треба вкладатися, треба щось втрачати самим. Тому пробують впливати на Україну».
Як приклад дипломат навів ситуацію з Панамою, де американський тиск призвів до зміни позиції місцевої влади.
«От президент Панами сказав, що не буде слухати вимоги американських партнерів щодо Панамського каналу. Проходить п’ять днів – і приїжджає туди держсекретар США Марко Рубіо. Після розмови президент Панами виходить і каже: “Так, дуже багато правильних вимог наші американські друзі кажуть, будемо їх виконувати”».
Веселовський переконаний, що аналогічний сценарій можуть спробувати реалізувати і в Україні.
Що робити Україні?
Дипломат наголошує: Києву необхідно активізувати дипломатичну роботу на міжнародному рівні, щоб донести свою позицію до ключових союзників.
«Ми повинні працювати не тільки у Вашингтоні. Потрібно, щоб це, що ми говоримо, повторювали також у Токіо, Берліні, Парижі, Лондоні. Щоб хор правильних думок оточував Вашингтон».
На його думку, Україна для США залишається третьорядною державою, а відносини між Вашингтоном і президентом Володимиром Зеленським можуть бути напруженими.
«У Вашингтоні, можливо, не хочуть співпрацювати з Президентом Зеленським. Не знаю чому, можливо, через якісь неприємності, які сталися у 2019 році, коли Зеленський не пішов на пряму вимогу Трампа. Можливо, ще щось. Але судячи з усього, у них з’явилися думки, що, можливо, буде хтось новий, з ким буде легше».
Веселовський підкреслив, що Україна має бути готовою до такого розвитку подій і не допускати тиску з боку зовнішніх партнерів, який може зашкодити національним інтересам.
Нагадаємо: Путін готує ґрунт для зриву мирних угод з Україною – ISW