Президент України Володимир Зеленський звернувся до Верховної Ради з ініціативою ратифікувати Римський статут — ключовий міжнародний договір, який заснував Міжнародний кримінальний суд (МКС). Це рішення, зокрема, обумовлене діями держави-агресора на території України.
Законопроект про ратифікацію Римського статуту було зареєстровано під номером №0285. Важливим аспектом документа є положення, згідно з яким протягом семи років після ратифікації Україна не визнаватиме юрисдикцію МКС щодо українців, які вчинили злочини, визначені статтею 8 Римського статуту.
Окрім того, президент також вніс законопроект №11484, який передбачає внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України, що мають гармонізувати українське законодавство з положеннями Римського статуту.
Станом на сьогодні 124 держави ратифікували Римський статут. Серед тих, хто не підписав або не ратифікував документ, — Китай, Індія, Білорусь, Туреччина, Казахстан та Росія. США підписали статут, але згодом відкликали свій підпис.
Нагадаємо, що Україна підписала Римський статут ще у 2000 році, але за цей час не ратифікувала його.
Що таке Римський статут?
Римський статут є міжнародним договором, що дозволяє МКС розслідувати та притягати до відповідальності осіб, винних у таких міжнародних злочинах, як:
– геноцид,
– воєнні злочини,
– злочини проти людяності,
– злочини агресії.
Цей документ також надав можливість МКС відкривати розслідування щодо конкретних осіб, як це сталося з російським президентом Володимиром Путіним.
У червні цього року в Офісі президента України відбулося обговорення щодо ратифікації Римського статуту, під час якого було досягнуто згоди, що цей крок не становить жодних ризиків для країни.