Президент США Дональд Трамп фактично заявив про намір самоусунутися від участі в мирних переговорах між Україною та Росією. Після розмови з Володимиром Путіним він наголосив, що обидві країни “повинні самі знайти рішення для війни”. Як повідомляє The New York Times, це стало сигналом про різкий розворот американської політики та потенційний розкол усередині НАТО.
За словами обізнаних чиновників, Трамп також відмовився від попередніх погроз приєднатися до європейської кампанії санкційного тиску на Росію. “Якщо Трамп знову не змінить свій курс, то Путін отримав саме те, що хотів: не тільки припинення американського тиску, а й глибоку тріщину всередині НАТО, між американцями та їхніми європейськими союзниками”, – пише видання.
Один із чиновників Білого дому пояснив цей курс тим, що “додаткові санкції проти Росії завадять розвитку бізнесу, а президент хоче максимально розширити економічні можливості для американців”.
Хоча офіційно чинні санкції, запроваджені після вторгнення у 2022 році, залишаються в силі, NYT підкреслює: “Підтекст розмови Трампа з Володимиром Зеленським та європейцями полягає в тому, що ера американських дипломатичних зусиль, нових озброєнь для України та економічних санкцій проти Росії швидко добігає кінця”.
Кілька європейських чиновників дійшли висновку, що США не планують найближчим часом приєднуватися до нових заходів фінансового тиску. Натомість Трамп, за їхніми словами, схиляється до нормалізації відносин із Кремлем.
“Розчарований повільним прогресом і непоступливістю Путіна, Трамп публічно подумує про те, щоб відмовитися від переговорів. І у своєму пості в понеділок він ясно дав зрозуміти, що бажає вивести Сполучені Штати з переговорів і перейти до укладення ділових угод із Росією”, – зазначає NYT.
Чиновники повідомляють, що президент прагне допомогти американському бізнесу отримати вигоду з російського енергетичного сектору та рідкоземельних мінералів. Водночас, формально, будь-які економічні домовленості мають відбутися лише після мирної угоди між Києвом і Москвою.
За інформацією джерел, Путін добре розуміє комерційні прагнення Трампа й фокусується у розмовах на можливостях майбутніх економічних зв’язків. На цьому тлі Сполучені Штати, як вважають у Європі, рухаються у протилежному напрямі від союзників, уникаючи відкритої підтримки Києва.
“У результаті Європа зараз рухається до нових санкцій, а Сполучені Штати, схоже, готові рухатися в протилежному напрямі, прагнучи обійтися без України і налагодити тісніші відносини з Росією. Це саме той розкол усередині НАТО, який Путін прагнув створити і використовувати у своїх інтересах протягом двох десятиліть”, – наголошує NYT.
Один з європейських високопосадовців зазначив, що Трамп ніколи по-справжньому не підтримував санкційний тиск на РФ, якщо Москва не погоджувалась на припинення вогню. “Його погрози були здебільшого демонстративними”, – підкреслив він.
Розбіжності між США та Європою щодо підтримки України, за прогнозом NYT, стануть ще гострішими на двох важливих міжнародних подіях — саміті G7 у Канаді та саміті НАТО в Гаазі в червні.
Нагадаємо: Літо без перемир’я: Росія ставить на війну, а не на діалог