У той час як світ сподівається на дипломатичний прорив у питанні припинення війни в Україні, Кремль знову вдається до старої тактики затягування. Попри публічну ініціативу президента Володимира Зеленського провести особисту зустріч у Стамбулі, російський президент Владімір Путін відмовився приїхати. Цей крок викликав різку реакцію з боку західних лідерів, які закликають до посилення тиску на Москву.
Як повідомляє британська газета The Telegraph, міністр оборони Великої Британії Джон Хілі після зустрічі з німецьким колегою Борисом Пісторіусом чітко висловив свою позицію:
«Ми повинні чинити на Путіна тиск, який допоможе повернути його за стіл переговорів».
У тому ж дусі висловився і прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер. У коментарі The Guardian він назвав відмову Путіна з’явитися на зустріч з Зеленським черговим свідченням навмисного зволікання.
«Те, що сталося сьогодні, є ще одним доказом того, що саме Путін затягує час. Саме Путін є причиною затримки з припиненням вогню. Україна вже давно, ще кілька місяців тому, чітко заявила, що вона хоче 30-денного безумовного припинення вогню, і ми давно говорили, що саме Путін стоїть на шляху до цього миру», – заявив він.
На фоні чергової дипломатичної невдачі стало відомо, що російську сторону на переговорах у Туреччині представлятимуть не сам Путін, а його помічник Володимир Мединський і заступник міністра оборони Олександр Фомін.
Президент Зеленський, попри відмову Путіна, прибув до Туреччини і зупинився в Анкарі разом із українською делегацією. Згодом він повідомив, що переговори з російською стороною очолить міністр оборони Рустем Умєров, наголосивши:
“Особисто мені там робити нічого.”
Цей дипломатичний крен ще більше поглибився, коли стало відомо, що переговори між Україною та Росією у Стамбулі почнуться 16 травня — на день пізніше від запланованого.
Іронічно, що саме Путін раніше пропонував продовжити діалог 15 травня. Схоже, не очікував, що український президент пристане на його ініціативу — ще й з пропозицією особистої зустрічі.
На ситуацію відреагував і державний секретар США Рубіо. Він теж відмітив «слабкість» переговірників у здатності до прийняття рішень:
«Президент росії путін повинен брати безпосередню участь у переговорах про припинення вогню з Україною. Рівень команди, яку він відправив — не свідчить про прогрес».
Нагадаємо: Роздоріжжя війни: Зеленський закликає до миру, Путін відповідає звинуваченнями