Додому Новини регіону

Європейська Комісія відхиляє звернення Угорщини та Словаччини щодо санкцій проти “Лукойлу”

Нафтопровід "Дружба" на Львівщині, Україна, фото: УНІАН

Нагадаємо: Угорщина розглядає судовий позов через припинення Україною транзиту російської нафти

Спроби Угорщини та Словаччини залучити Європейський Союз до вирішення суперечки з Україною щодо санкцій проти російської нафтової компанії “Лукойл” зазнали невдачі. Європейська комісія відклала їхнє прохання закликати Київ зняти нещодавні обмеження на транзит продукції компанії.

Про це повідомляє Financial Times.

Контекст і Проблема

Угорщина та Словаччина отримали виняток з загальноєвропейської заборони на імпорт російської нафти після повномасштабного вторгнення Москви в Україну. Проте, нещодавнє рішення Києва припинити транзит продукції “Лукойлу” трубопроводом “Дружба” викликало побоювання скорочення поставок.

Обидві країни звернулися до Європейської комісії, яка відповідає за торговельну політику ЄС, з проханням про консультації щодо торговельної угоди з Україною. Однак, комісар ЄС з торгівлі Валдіс Домбровскіс заявив, що Брюсселю знадобиться більше часу для збирання доказів та оцінки правової ситуації.

Позиція ЄС

На зустрічі торгових представників держав-членів, 11 країн висловили підтримку позиції Домбровскіса. Жодна з них не стала на бік Будапешта та Братислави. Один із дипломатів зазначив, що торгова угода з Україною включає положення про безпеку, яке може дозволити зрив поставок у разі необхідності.

Реакція Угорщини та Словаччини

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан останніми тижнями викликав обурення серед партнерів по ЄС та Єврокомісії через односторонні візити до Росії та Китаю, де він лобіював мирне врегулювання конфлікту в Україні без погодження з Брюсселем. Це ускладнило підтримку для угорської ініціативи щодо “Лукойлу”.

Президент Словаччини Петер Пеллегріні заявив, що країна “мусить відреагувати”, якщо Україна не змінить свою позицію щодо “Лукойлу”. Він додав, що Словаччина допомагає Україні реверсом газу та продажем електроенергії. Представники Угорщини від коментарів відмовилися.

Висновки

Київ наполягає, що обсяг нафти, що транспортується трубопроводом, не змінився завдяки іншим російським компаніям. Російська нафта становить 35-40% вхідних ресурсів єдиного словацького НПЗ, продукція якого експортується до України та інших країн Центральної Європи в рамках виключення, наданого до 5 грудня.

Поставки “Лукойлу”, що проходять через Україну, становлять близько 25-30% імпорту нафти в Угорщину, що підкреслює важливість цього питання для обох країн.