Додому Новини регіону

Як говорити з дітьми про смерть: поради психологині

Не оминайте у розмовах із дітьми тему смерті

Дитяча психологиня Оксана Дон радить батькам не оминати у розмовах із дітьми тему смерті, навіть якщо це важко.

“Якщо дитина маленька, то ми говоримо про все її мовою. Можна через гру, малювання. якісь іграшки, казки”, — каже фахівчиня.

“Якщо це підлітки, говоримо ще відвертіше, ніж з маленькими дітьми. Вони все відчувають: коли від них щось приховують, то виникає почуття “мені не довіряють”. Підліток проживає ці всі страхи так само як і доросла людина, тому не треба сторонитися розмов [про війну]. Єдине, кажіть ще й про шляхи вирішення, як ви будете діяти у певних ситуаціях”, — додає психологиня.

Не приховуйте від дитини смерть близької людини

Смерть — невіднятна частина життя, і говорити про неї можна навіть із маленькими дітьми.

“Я, наприклад, завжди пояснюю так: є квітка, вона росте, так гарно цвіте до певного періоду, відцвітає та помирає. Але вона може залишити насіннячко, тоді з нього з’являться нові квіточки. Схоже відбувається з дорослими, тільки їхнє “насіння” — це діти. Тоді малечі стає зрозумілим цей процес життя та смерті”, — ділиться співрозмовниця.

Підтримка та увага батьків

Після втрати близької людини дорослі теж можуть відкрито показати свої емоції та переживання. Це допоможе й дітям проявити власні.

“У психології є стадії горювання. Наприклад, спочатку ми не можемо повірити, потім, ображаємося на ту людину, яка померла, бо вона покинула нас, і лише на останній стадії приймаємо. Можна ще пояснити дитині, що пам’ять про померлого близького буде жити з нами. Ми згадуватимемо якісь історії з його життя, смішні моменти, переглядатимемо фото, відео. Гарний є мультик “Коко” про зв’язок із родичами”, — зазначає Оксана Дон.

Де шукати допомогу

Пережити втрату дитині допоможе підтримка батьків та їхня увага. Та все ж, іноді потрібно звернутися до психолога.

“Діти не завжди можуть відкритися батькам, а психолог чітко буде розуміти, що відбувається з дитиною і як треба говорити з нею, як їй допомогти”, — підсумовує дитяча психологиня.

Як отримати допомогу

Якщо ви або ваші близькі потребуєте психологічної допомоги, зверніться за номером Національної гарячої лінії 0-800-100-102. Вона працює з 10:00 до 20:00 щодня, без вихідних.

Щоб допомогти дитині пережити втрату, важливо:

  • Не оминати у розмовах із дітьми тему смерті, навіть якщо це важко.
  • Говорити про смерть у доступній для дитини формі.
  • Не приховувати від дитини смерть близької людини.
  • Дати дитині можливість висловити свої емоції.
  • Бути поруч із дитиною та підтримувати її.
  • Якщо дитина потребує професійної допомоги, звернутися до психолога.

Пам’ятайте, що ви не самотні. У є підтримка батьків, близьких і спеціалістів.

На основі матеріалу Вільне Радіо