У Росії більше не вважають «Талібан» терористичною організацією. Верховний суд РФ ухвалив рішення про призупинення дії заборони на діяльність цього афганського ісламістського руху, що донедавна залишався у переліку заборонених через участь у терактах і запровадження режиму релігійного терору. Про це повідомили російські державні агенції ТАСС і «РИА Новости» з посиланням на власних кореспондентів у залі суду.
За даними Генпрокуратури РФ, «Талібан» виключено з реєстру терористичних організацій, а саме рішення ухвалено на підставі позову з боку самого наглядового відомства. Таким чином, формально рух більше не підпадає під заборону в межах Російської Федерації.
Цей крок став можливим після ухвалення у грудні 2024 року спеціального законопроєкту, який дозволяє вилучати певні організації, зокрема й «Талібан», з переліку заборонених за рішенням суду. Документ, ініційований Держдумою, вже викликав широкий резонанс у російському суспільстві, а тепер — і міжнародний скандал.
Ідеологія «Талібану»: репресії під прикриттям шаріату
Хоча в перші роки таліби здобули популярність серед частини афганців завдяки боротьбі з корупцією та встановленню контролю над хаосом, це була лише одна сторона медалі. Їхній авторитарний режим базувався на жорсткому тлумаченні законів шаріату, яке включало:
«Публічні розстріли засуджених вбивць та перелюбників та ампутації людям, яких визнали винними у крадіжці. Чоловіки повинні були відростити бороду, а жінки мали носити бурку, яка повністю закриває тіло та обличчя».
У підконтрольних районах таліби заборонили телебачення, музику, алкоголь, комп’ютери, шахи та інші елементи сучасного світу. Їхні загони неодноразово атакували школи, знищуючи заклади освіти. Лише у 2008 році в пакистанському регіоні Сват таліби підірвали понад 150 шкіл.
Метою руху залишається відновлення фундаменталістського деспотичного режиму в Афганістані, де жінки не можуть виходити з дому без супроводу, а дівчатам забороняється здобувати освіту. Молоді люди не мають права займатися спортом, співати чи навіть дивитися телевізор. Жінок змушують носити паранджу з вузьким прорізом для очей.
Нагадаємо: Старі пісні про “нацистів” та нові виправдання: Чому Путін уникає миру в Україні