У Вашингтоні відбулася зустріч між спецпредставником США Стівом Віткоффом і російським парламентером Кирилом Дмитрієвим — на тлі заяви президента Дональда Трампа про розчарування позицією Володимира Путіна в перемовинах щодо припинення війни в Україні.
За даними Bloomberg, США тепер очікують, коли Дмитрієв прозвітує Путіну, перш ніж будуть ухвалені подальші кроки. Водночас, як сказав сам Дмитрієв в інтерв’ю CNN, він побачив у новій американській адміністрації потенціал для дипломатичного прориву:
«Я думаю, з адміністрацією Трампа ми зараз перебуваємо у сфері роздумів про те, що, можливо, це дійсно може спрацювати і як ми можемо знайти довгострокове рішення. Я думаю, що довгострокове рішення — це те, що потрібно, тому що ми також думаємо про глобальну безпеку, як переконатися, що російські проблеми безпеки враховані», — зазначив він.
Дмитрієв визнав, що прогресу сприяли переговори в Саудівській Аравії та активна роль Стіва Віткоффа.
Експерт Томас Грем із Ради з міжнародних відносин у коментарі The Wall Street Journal вважає, що Кремль наполіг на поїздці Дмитрієва до Вашингтона через побоювання, що терпіння Трампа щодо Путіна вичерпується.
Несподіваний сигнал щодо України
У розмові з Fox News Дмитрієв озвучив новий підхід до питання гарантій безпеки для України, визнавши, що:
«Деякі гарантії безпеки в тій чи іншій формі можуть бути прийнятними».
Конкретики він не навів, але чітко відкинув можливість вступу України до НАТО: «Це взагалі неможливо».
Зауваження Дмитрієва, як зазначає Politico, є помітним відхиленням від попередньої риторики Кремля. Раніше Путін говорив про необхідність «демілітаризації» України як умову миру, а глава МЗС Лавров — про категоричну незгоду з присутністю європейських миротворців.
Зі свого боку президент України Володимир Зеленський послідовно наголошує: вступ до НАТО або міжнародні гарантії безпеки — єдиний реальний бар’єр від майбутньої агресії Москви.
Трамп чекає, але не телефонує
Як повідомляє NBC News, у команді Трампа наполягають: пряма розмова з Путіним стане можливою лише у випадку, якщо Кремль погодиться на повне припинення вогню.
Наразі жодного дзвінка не заплановано. Водночас у Білому домі не виключають, що президент Трамп може раптово ухвалити рішення зв’язатися з Путіним, попри поради радників утриматися від цього кроку без чітких зобов’язань з боку Москви.
Нагадаємо: Путін і Трамп ведуть Європу до геополітичної катастрофи, а Україну – до втрати суверенітету