Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн піддала різкій критиці прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана за його проросійську позицію та небажання підтримувати Україну в контексті війни з Росією. Зі словами осуду вона виступила під час дебатів у Європейському парламенті, після промови Орбана про пріоритети Угорщини на посаді голови Ради ЄС, де українське питання фактично не було згадано.
За кілька метрів від Орбана, фон дер Ляєн нагадала угорському прем’єру про боротьбу угорців за свободу у 1956 році, коли Угорщина виступила проти радянського панування, але зазнала поразки від Червоної армії. Глава Єврокомісії порівняла це з нинішньою боротьбою України за свободу і право на самовизначення.
“Є ще деякі, хто звинувачує у цій війні не жагу Путіна до влади, а жагу України до свободи. Тому я хочу їх запитати: чи звинуватили б вони колись угорців у радянському вторгненні в 1956 році?” — заявила фон дер Ляєн.
Вона також підкреслила, що мир не може бути досягнутий через капітуляцію, так само як суверенітет не можна здавати через окупацію. В її виступі прозвучала також критика Орбана за невиконання угоди ЄС щодо відмови від російського викопного палива, підписаної у 2022 році.
“Замість того, щоб шукати нові джерела енергії, одна держава-член ЄС просто шукала нові способи купувати викопне паливо в Росії”, — додала вона, натякаючи на дії угорського уряду.
У відповідь Віктор Орбан висловив здивування критикою і звинуватив фон дер Ляєн у використанні Єврокомісії як “політичної зброї”. Він також відкинув будь-які порівняння між угорськими подіями 1956 року та вторгненням Росії в Україну, повторивши, що ЄС має “програшну стратегію” у війні.
Проросійська позиція Орбана під прицілом критики
Віктор Орбан вже тривалий час перебуває під вогнем критики з боку інших лідерів ЄС за свою проросійську позицію. Його часто звинувачують у підігруванні інтересам Росії, антизахідній риториці та блокуванні важливої допомоги Україні. Зокрема, міністр закордонних справ Польщі навіть запропонував Орбану вийти з ЄС та НАТО і створити альянс із російським диктатором Володимиром Путіним.
Через такі дії влітку 2023 року в ЄС вирішили перенести зустрічі міністрів закордонних справ і оборони з Будапешта до Брюсселя, відзначивши недовіру до “мирної” позиції угорського уряду.