Збройні сили України вперше в історії провели повністю роботизовану операцію на фронті. Про це в ефірі телеканалу “Еспресо” розповів Володимир Дегтярьов, представник служби зв’язків із громадськістю 13-ї бригади оперативного призначення НГУ “Хартія”. За його словами, в операції були задіяні десятки різних типів дронів.
Унікальна координація дронів
“Серед них були наземні дрони, зокрема дрони-камікадзе, завдання яких — під’їхати та підірвати укриття або інші перешкоди. Також використовувалися наземні мобільні турелі, основне завдання яких — викликати вогонь на себе та забезпечувати вогневе ураження противника. Крім того, в операції використовували ударні повітряні дрони, FPV-дрони, великі мультикоптери, а також дрони, які передавали зображення з місця подій,” — зазначив Дегтярьов.
Операція була спрямована на перевірку гіпотез щодо розташування окупантів і створення умов для просування підрозділів Сил оборони. Найголовніше, що на полі бою не було жодного військового — всі завдання виконували роботизовані системи.
“Роботу десятків комплексів забезпечували сотня або навіть більше людей на другій лінії. Це оператори, екіпажі, групи прикриття, логістичні групи. Насправді це була дуже складна операція, адже потрібно було скоординувати різні частоти та узгодити дії людей, які перебували в різних місцях,” — додав представник бригади “Хартія”.
Роботи як майбутнє війни
Технологічний прорив у використанні дронів на фронті вже давно обговорюється військовими експертами. Олександр Ябчанка, керівник Служби роботизованих систем батальйону “Вовки Да Вінчі”, раніше заявляв, що безпілотні системи стануть майбутніми воїнами на полі бою й згодом замінять там людину.
Зі свого боку, очільник 414 окремого полку ударних безпілотних авіаційних систем “Птахи Мадяра” підкреслював, що дрони найчастіше використовуються в зоні активних бойових дій — на відстані 10–20 км углиб від лінії фронту. На його думку, розвиток технологій та штучного інтелекту поступово перетворить цю зону на “мертву” для будь-якої живої сили.
Нагадаємо: Міноборони України кодифікувало бойовий модуль «Таврія» для бронетехніки та безпілотників