Україна стикається з дефіцитом електроенергії, проте імпортні можливості з країн Європейського Союзу використовуються менше ніж на чверть. Основною причиною цього експерти називають цінові обмеження на внутрішньому ринку.
Дефіцит енергоресурсів та обмеження
Експерт з енергетичних питань Геннадій Рябцев під час ефіру на “Громадському радіо” підкреслив, що Україна має змогу щоденно імпортувати понад 50 ГВт·год електроенергії. Проте фактичний обсяг імпорту залишається значно нижчим.
“Ми завозимо 6, 7, в найкращому випадку – 10, може 11 ГВт·год, оце на піку у нас було після атаки 28 листопада”, – зауважив Рябцев.
Проблема прайс-кепів
Головною перешкодою для збільшення імпорту експерт назвав так звані прайс-кепи — граничні ціни на ринку електроенергії. Він пояснив, що ціни в сусідніх країнах ЄС іноді навіть нижчі за українські, але чинні обмеження на внутрішньому ринку не дозволяють укладати вигідні контракти.
“Пікове навантаження коштує 152 євро за МВт·годину зараз в Україні, а в Польщі — 144, у Словаччині та Румунії — 154. Що забороняє нам купити цю електроенергію? Прайс-кепи”, – пояснив експерт.
Зменшення обсягів імпорту
Аналітикиня ExPro Consulting Дар’я Орлова зазначила, що попри зростання споживання електроенергії та введення графіків обмеження, Україна зменшує обсяги імпорту. У листопаді 2024 року імпорт склав лише 165 тисяч МВт·год, що на 9% менше порівняно з жовтнем.
Нагадаємо: Атака на енергетичну інфраструктуру України: три АЕС знизили потужність