Додому Новини регіону

Україна не погодилася віддати США 50% своїх мінералів без гарантій безпеки

Фото з відкритих джерел

Президент України Володимир Зеленський відмовився підписати запропонований делегацією Конгресу США меморандум, за яким Сполучені Штати отримали б 50% усіх майбутніх запасів мінералів в Україні. Про це повідомив політичний оглядач The Washington Post Джош Рогін із посиланням на американських конгресменів, які брали участь у Мюнхенській конференції.

Безпека перш за все

За словами Рогіна, український президент “чемно відмовився підписувати це”, що стало несподіванкою для ініціаторів пропозиції. Згодом журналіст уточнив, що Україна не погодилася на умови угоди, оскільки “в обмін на доступ до ресурсів не отримувала жодних гарантій безпеки”.

Офіс президента поки не коментував ситуацію, однак відомо, що Зеленський і віцепрезидент США Джей Ді Венс обговорювали можливу угоду щодо корисних копалин під час конференції. Втім, їхня зустріч завершилася без конкретних заяв про домовленості.

Інтерес США до українських мінералів

Раніше, 3 лютого, президент США Дональд Трамп публічно заявив, що Вашингтон прагне отримати доступ до українських рідкісноземельних елементів, які широко використовуються в електроніці.

“Ми прагнемо укласти угоду з Україною, за якою вони будуть забезпечувати те, що ми їм даємо, своїми рідкісноземельними елементами й іншими речами”, – заявив Трамп.

Згодом Зеленський підтвердив, що Київ відкритий до переговорів зі США щодо доступу до мінеральних ресурсів. Водночас він наголосив, що Україна потребує “реальних гарантій безпеки” як частини будь-якого майбутнього врегулювання.

Чи можлива угода у майбутньому?

З огляду на те, що стратегічні мінерали України становлять значний інтерес для західних партнерів, питання їхнього експорту до США, ймовірно, залишатиметься на порядку денному. Однак Київ, схоже, не готовий віддавати такі ресурси без чітких зобов’язань щодо захисту від російської агресії.

Нагадаємо: США прагнуть міцного миру в Україні – заява віцепрезидента Венса