«ДІМ: Дитяча Інклюзивна Медіастудія. Місце сили»
У столиці у рамках культурно-мистецького проєкту «ДІМ: Дитяча Інклюзивна Медіастудія. Місце сили» відбулися публічні презентаційні заходи: виставки кращих дитячих творчих робіт в оригінальних мистецьких техніках і фоторобіт, прем’єрні покази створених за проєктом культурних продуктів, а також підсумкова презентація результатів проєкту.
«Назва проєкту говорить сама за себе та повністю відображає його суть і місію: зробити такий інклюзивний креативний простір, де діти соціально вразливих категорій почували б себе як удома, щоб він став для них справжнім місцем їхньої сили, особливо в умовах, коли наша країна дає відсіч ворогу. Це ДІМ без бар’єрів, ДІМ рівних можливостей, ДІМ здійснення дитячих мрій, ДІМ креативу та радості, ДІМ дивовижних справ, ДІМ незламності та сили», – зазначила голова ГО «Веселка TВ», керівник проєкту Діна Ібрагімова.
Безпосередніми учасниками проєкту стали 120 дітей віком від 6 до 18 років з 35 населених пунктів України, зокрема з Лиману, Маріуполя, Бахмуту, Каховки, Нікополя, Бердянська, Сєвєродонецька, Лисичанська, Херсону, Іванкова, Димера, Харкова, Запоріжжя, Києва та інших. Проєкт об’єднав дітей з інвалідністю різних нозологічних форм захворювання, дітей, які фізично та ментально постраждали внаслідок війни росії проти України, у тому числі дітей-переселенців, дітей, що пережили окупацію, дітей із родин Захисників і Захисниць України, зокрема дітей із сімей загиблих українських воїнів.
Організатором проєкту є громадська організація «Громадське дитяче інтернет-телебачення і радіо «Веселка ТВ» за підтримки Українського культурного фонду в межах конкурсної програми «Культура без бар’єрів».
«Ми вже не один рік підтримуємо проєкти від Веселка ТВ, це вже п’ятий успішно реалізований проєкт цією організацією за підтримки УКФ. Цей проєкт відбувся в повному обсязі, так, як і планувалося, а можливо навіть краще, ніж ми собі уявляли. Наші експерти, які оцінювали цей проєкт, дали йому дуже високу оцінку. Цей проєкт має значний вплив на культурний контекст України в цілому. Він сприяє створенню інклюзивнішого та толерантнішого суспільства, у якому доступ до якісної освіти – рівний для всіх без винятку, різноманітність сприймають як належне, а психологічну підтримку отримує кожен, хто її потребує», – відзначив заступник Виконавчого директора з проєктної роботи Українського культурного фонду Дмитро Решетченко.
Проєкт одночасно спрямований на розвиток безбар’єрності в українському суспільстві, розширення доступу до культури та забезпечення соціальної адаптації, інтеграції, підтримки й відновлення ментального здоров’я дітей шляхом створення та масштабування інклюзивного креативного простору – дитячої інклюзивної медіастудії на базі культурних кластерів, інклюзивно-ресурсних і реабілітаційних центрів Києва та Київської області.
«Нам дуже важливо, щоб культурні та інформаційні послуги були доступними кожному. І кожен попри все міг ними скористатися. Щоб кожен міг і навчатися, і творити, і мати натхнення творити далі», – зауважила начальниця відділу з політики безбар’єрності, гендерної рівності та ментального здоров’я Міністерства культури та інформаційної політики України Леся Хемраєва.
Проєкт поєднав відразу 7 секторів культури та мистецтв: культурні та креативні індустрії, аудіовізуальне, аудіальне, візуальне, перформативне та сценічне мистецтво, літературну справу, культурну спадщину із соціальною та освітньої сферами. Діти спробували себе в ролі телеведучих, радіоведучих, тележурналістів, блогерів, аніматорів, акторів, операторів, фотографів, художників, сценаристів, митців.
«Я дуже рада, що я взяла участь у такому чудовому проєкті. Мені сподобалося тут усе. Це нові емоції, нові знання, новий досвід. І я впевнена, що в майбутньому мені це обов’язково допоможе», – поділилася своїми враженнями учасниця проєкту Поліна Сапсай.
У рамках проєкту діти відвідали безліч креативних воркшопів, творчих майстер-класів і занять, психотренінгів і репетицій, зйомок і звукозаписів тощо. Також відбулися тематичні зустрічі, присвячені зокрема перспективам поствоєнного осмислення (очима дітей), на які запрошувалися учасники бойових дій російсько-української війни, рятувальники, волонтери, медики, військовослужбовці ЗСУ для спілкування з дітьми.
«Діти – це майбутнє нашої країни, нашої української ідентичності. І всі військовослужбовці та військовослужбовиці як раз і боряться саме за це майбутнє. За десять років участі у бойових діях я, мабуть, перестав відчувати прекрасне. Я бачив багато поганих речей, які можуть робити люди проти людей. Я дякую дітям-учасникам проєкту, які відкрили мені очі, як колись у дитинстві, коли я міг бачити прекрасне в будь-яких речах», – зазначив Герой України, офіцер Національної гвардії України, майор Віталій Литвин.
Водночас до реалізації проєкту активно долучилися організації, заклади та установи, що опікуються питаннями людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб, родин Захисників і Захисниць України, культурні спільноти, органи державної влади та місцевого самоврядування.
«Щасливі обличчя дітей – це найважливіше, заради чого ми всі працюємо. Немає нічого більш ефективного для їхнього розвитку, ніж творчість і можливість активно долучитися до культури й мистецтва. Проєкт «ДІМ: Дитяча Інклюзивна Медіастудія. Місце сили» став яскравим зразком культури без бар’єрів. Він дійсно є унікальним і багатовимірним. Бажаю успіхів усім, хто створював його: і дорослим, і дітям. Лише спільними зусиллями ми дійсно зможемо створити «суспільство для всіх», – зауважила заступниця голови Київської міської державної адміністрації Ганна Старостенко.
Своєю чергою, голова Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації Кирило Фесик зазначив: «Коли відбуваються такі екстраординарні події, як війна, то важко всім, а дітям з інвалідністю та їхнім батькам вдесятеро важче. У перші дні війни я бачив, як таким діткам писали на спинах номери телефонів, бо вони не можуть говорити. І бути батьками таких дітей – це окреме випробування. Завдяки таким проєктам ми всі об’єднуємося і болю стає менше. Це величезна робота, яка робить наше суспільство добрішим і всіх нас щасливішими».
Перша заступниця селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Іванківської селищної ради Оксана Кадун відзначила, що в громаді добре знають ціну психологічної допомоги та інклюзії. Окупація Іванківської громади тривала з першого дня повномасштабного вторгнення, і впродовж 36 днів усі діти на території громади перебували в окупації.
«Було дуже страшно дорослим, а уявляєте, як це було страшно дітям. А особливо дітям, які не могли про себе самостійно подбати. З перших днів деокупації в нашу громаду заїхало багато громадських організацій, волонтерів, щоб надати психологічну підтримку. І ми зрозуміли, що це для нашої громади надзвичайно важливо, тому що всі 5,5 тисяч дітей громади були в окупації, практично нікому не вдалося виїхати», – розповіла Оксана Кадун.
«У рамках проєкту було створено 6 різнопланових культурно-мистецьких продуктів: ток-шоу, телепрограму, радіопередачу, мультфільм, відеоблог, а також відеофільм про проєкт і долі його учасників. Ці аудіовізуальні твори мають переклад українською жестовою мовою, який здійснили діти з порушеннями слуху-безпосередні учасниці проєкту Злата Іваненко та Маргарита Козаченко, учениці спеціальних шкіл №9 і №18 міста Києва. Це додало проєкту додаткової унікальної значущості та зробило результати проєкту доступними глядацькій аудиторії з порушеннями слуху», – зазначила голова ГО «Веселка TВ», керівник проєкту Діна Ібрагімова. Усі культурні продукти, створені за проєктом, будуть найближчим часом поширені засобами медійного простору та вже з’явилися у вільному доступі в мережі Інтернет на офіційному YouTube-каналі VESELKA TV.
Нагадаємо, що основними партнерськими організаціями / базами реалізації проєкту, де відбуваються основні його активності, виступили: культурні кластери «Краків» та «Братислава» Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київський культурний кластер», Центр комплексної реабілітації для дітей та молоді з інвалідністю Оболонського району міста Києва, Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю Дніпровського району міста Києва, Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Димерської селищної ради, Комунальний заклад Іванківської селищної ради «Інклюзивно-ресурсний центр».
Головним медійним партнером проєкту виступила Національна спілка журналістів України. «Ви не лише будуєте «ДІМ», ви ще будуєте «мости» в середині нашого суспільства. Це величезний результат цього проєкту. Його організаторам вдалося побудувати ці «місточки» і між дітьми з різних районів, і між дітьми, у яких по-різному склалася доля, і між нашими Захисниками та Захисницями, між батьками, між представниками органів державної влади та місцевого самоврядування, експертами тощо. Цей важливий соціальний проєкт справді змінює наше суспільство», – підкреслила перший секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ.
Стежте за новинами про хід і реалізацію проєкту на офіційних інформаційних ресурсах організаторів і партнерських організацій проєкту, зокрема на фейсбук-сторінці Veselka TV – Громадське дитяче інтернет-телебачення і радіо: https://www.facebook.com/veselka.tv.
Контактна особа: tv.veselka@gmail.com (Станіслав Гнутов, координатор культурно-мистецького проєкту «ДІМ: Дитяча Інклюзивна Медіастудія. Місце сили», член Національної спілки журналістів України).
Посилання на відеозапис онлайн-трансляції презентації результатів за проєктом: https://youtu.be/3K0s5JWU8jY
Посилання на плейлист створених за проєктом культурно-мистецьких продуктів «ДІМ: Дитяча Інклюзивна Медіастудія. Місце сили»:
Фото: ГО «Веселка ТВ»