Туреччина офіційно подала заявку на вступ до БРІКС — групи країн з економіками, що розвиваються, яка включає Бразилію, Росію, Індію, Китай та Південну Африку. Цей крок відображає прагнення Анкари посилити свій глобальний вплив і налагодити нові дипломатичні та економічні зв’язки за межами традиційних західних союзів. Про це повідомляє Bloomberg.
Анонімні джерела агентства зазначають, що адміністрація президента Реджепа Тайїпа Ердогана вважає, що геополітичний центр світу поступово зміщується від розвинених економік Заходу. Нові дипломатичні ініціативи Туреччини демонструють її наміри зміцнювати відносини з різними гравцями в багатополярному світі, при цьому залишаючись надійним партнером НАТО.
Розташована на стику Європи та Азії, Туреччина подала заявку на вступ до БРІКС на тлі невдоволення відсутністю прогресу в десятирічних переговорах щодо вступу до Європейського Союзу. Крім того, це рішення частково стало наслідком розбіжностей з іншими членами НАТО через тісні зв’язки Туреччини з Росією після її вторгнення в Україну у 2022 році.
Багатовекторна політика Туреччини
Президент Ердоган минулими вихідними в Стамбулі заявив, що Туреччина може стати сильною, процвітаючою і престижною країною, якщо зможе збалансувати відносини зі Сходом і Заходом. “Будь-який інший підхід не принесе Туреччині користі, а лише зашкодить”, — наголосив він.
Група БРІКС, до якої належать деякі з найбільших економік, що розвиваються, цього року розширилася за рахунок чотирьох нових членів — Ірану, Об’єднаних Арабських Еміратів, Ефіопії та Єгипту. Саудівська Аравія також була запрошена приєднатися, хоча офіційного рішення з її боку ще немає.
Можливе подальше розширення БРІКС обговорюватиметься на саміті в Казані, Росія, який відбудеться 22-24 жовтня. За даними джерел Bloomberg, серед потенційних нових членів — Малайзія, Таїланд та близький союзник Туреччини Азербайджан.
Нагадаємо: Україна та Туреччина створюють гуманітарний коридор для повернення людей з окупованих територій