Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала три ключові пріоритети, які, на її переконання, допоможуть Україні досягти справедливого й тривалого миру. Про це вона заявила під час виступу в Європейському парламенті.
«На кону — майбутнє українців, але також і наше. Погана угода може спонукати Росію повернутись за більшим. Це було би дороговказом для більшої нестабільності і відсутності безпеки», — наголосила фон дер Ляєн. Водночас, за її словами, «справедливий і тривалий мир може започаткувати нову еру процвітання для України і допомогти нам побудувати нову безпекову архітектуру в Європі».
Президентка ЄК окреслила три напрями дій Євросоюзу:
- Підтримка оборони України.
- Повна відмова від російських енергоносіїв.
- Прискорення шляху України до членства в ЄС.
Щодо першого пункту фон дер Ляєн заявила, що Україна має бути здатною стримати будь-який майбутній напад. ЄС вже надав військову допомогу на 50 мільярдів євро, однак тепер — час на глибшу інтеграцію оборонної промисловості. «Ми повинні перейти від логіки допомоги до логіки інтеграції наших оборонних галузей», — сказала вона. Президентка ЄК закликала країни-члени розміщувати замовлення в українській оборонній сфері, щоб зміцнити її стійкість.
Другим пріоритетом є енергетична незалежність Європи від Росії. «Ми повинні припинити витрачати мільярди на імпорт російських енергоносіїв», — наголосила фон дер Ляєн. Якщо на початку повномасштабної війни ЄС щомісяця витрачав 12 млрд євро на російське паливо, то нині — 1,8 млрд. За її словами, вже найближчим часом буде запропоновано заборону нових контрактів, а з 2025 року — припинення імпорту на спотовому ринку. До кінця 2027 року планується повна відмова від російського газу, включно з LNG.
Третій пріоритет — інтеграція України в ЄС. На переконання фон дер Ляєн, саме членство України в Євросоюзі стане «найсильнішою гарантією безпеки».
«Ми повинні зробити все можливе, щоб зміцнити руку України. Бо ми усі бачили як Росія веде переговори — вони бомбардують, вони знущаються, вони ховають обіцянки під руїнами», — підсумувала вона.
Нагадаємо: Сибіга: Союзники мають бути з Україною на суші, в повітрі та на морі