Святий Вечір – традиційна вечеря напередодні Різдва, коли за столом збирається вся родина. На Святвечір зазвичай готують лише пісні страви, оскільки ще триває Різдвяний піст. Страв на столі має бути рівно 12. Чому саме така кількість? 12 страв на Різдво символізують дванадцять апостолів та кількість місяців у році.
Головними стравами на Святвечір є кутя і узвар, а інші можуть змінюватись залежно від уподобань господині.
- Кутя – найголовніша страва на столі у Святвечір. Кутя з пшениці є найбільш традиційною, проте є варіанти куті із перловки, булгура та рису. Зерно в куті символізує достаток і вічне життя, воскресле життя, а мед – символ чистоти та Божого слова. Мак символізує мучеництво, невинно пролиту кров. Кутю після вечері залишають на цілу ніч на столі для душ померлих, оскільки кутя символізує єднання з Богом і світом померлих.
- Узвар – символізує народження, нове життя, а саме – народження Ісуса Христа, а вода є символом очищення душі і тіла. З давніх-давен узвар символізував хороше життя, оскільки сухі і свіжі фрукти, які використовують у приготуванні узвару, означали родючість, а мед – солодке життя.
Інші страви:
- Борщ – на Святвечір готується пісний борщ з овочів, який заквашується заздалегідь приготованим квасом з буряка. Він має насичений темно-червоний колір і символізує кров дітей з Вифлеєма, яких Ірод наказав убити.
- Капусняк – для приготування капусняку використовують капусту, яка є символом міцності і простоти водночас, єдності навколо однієї основи – Христа Бога.
- Хліб – символізують смерть і воскресіння: зерно кидають у землю, воно «помирає», але дає плоди, тим самим «воскресаючи».
- Риба – знак християн. Три рибини з однією головою, або переплетені, символізують Святу Трійцю. Знак риби був першою монограмою Ісуса Христа. Грецька абревіатура ІХТІОС (ім’я Ісуса) читається як “риба”. Також, першими учнями Ісуса Христа були рибалки. Усі віруючі, учні і сам Ісус Христос уподібнювались рибі, бо перебувають у безпеці у воді, а саме у «воді вчення».
- Горох і квасоля – символізують відродження після занепаду, символ Божої весни. Також, вони символізують єдність роду, тому що всі за різдвяним столом – як горошинки в одному стручку.
- Часник – символізує здоров’я і очищення від гріхів.
- Голубці – символізують Святого Духа, красу та силу отриману від Бога Творця. А головне – мир.
- Пампушки – символ свята, радості, достатку і щастя яке дарує Бог.
- Каша – символ продовження роду та єднання людей. Також вона символізує плодючість домашньої худоби, врожайність земель та працьовитість господарів.
- Вареники – символ достатку та ситості.
12 страв на Святвечір мають глибоке символічне значення. Вони символізують:
- Вічне життя – кутя, узвар, борщ, капусняк, хліб, риба.
- Родючість – горох, квасоля, часник, голубці, каша, вареники.
- Достаток – кутя
Нагадаємо, пісні голубці з картоплею з Донеччини отримали статус елемента нематеріальної культурної спадщини.