Додому Новини регіону

Швейцарія може переглянути нейтралітет: акцент на співпраці з НАТО та ЄС

Фото: відкриті джерела

Експертна робоча група з питань безпеки, створена Міністерством оборони Швейцарії, запропонувала уряду країни переглянути свою політику нейтралітету. Основний акцент рекомендацій стосується поглиблення військової співпраці з НАТО та Європейським Союзом. Про це повідомляє видання Politico.

У доповіді зазначається, що після вторгнення Росії в Україну нейтралітет Швейцарії став предметом інтенсивних політичних дискусій як всередині країни, так і за її межами. Тиск на Швейцарію з вимогою чіткіше визначити свою позицію зростає, оскільки світове співтовариство шукає нові шляхи забезпечення безпеки в Європі.

Експерти не закликають до повної відмови від нейтралітету та вступу до НАТО, але пропонують посилити співпрацю з Альянсом і ЄС у таких сферах, як спільна підготовка, захист від балістичних ракет, а також участь у двосторонніх і багатосторонніх навчаннях. У доповіді також рекомендується збільшити військові витрати Швейцарії до 1% ВВП до 2030 року, оскільки наразі ця цифра становить лише 0,76%.

Одним із важливих аспектів доповіді є заклик до зняття заборони на реекспорт зброї. Наразі швейцарське законодавство забороняє продаж озброєнь країнам, які перебувають у стані війни, що призвело до скорочення експорту зброї на 27% у 2022 році.

Ця заборона також ускладнила відносини Швейцарії з іншими країнами, зокрема з Німеччиною, яка не змогла передати Україні боєприпаси до зенітних установок Gepard через швейцарські обмеження. Незважаючи на це, комісія з політики безпеки нижньої палати парламенту Швейцарії минулого року ухвалила подання, яке дозволяє реекспорт зброї з третіх країн до України.

Швейцарія опинилася на роздоріжжі, коли необхідно знайти баланс між традиційним нейтралітетом і зростаючими викликами у сфері безпеки. Пропозиції експертів можуть стати початком нової ери в швейцарській оборонній політиці.

Нагадаємо: Україна звернулась до НАТО по допомогу: потрібна будівельна та медична техніка для подолання наслідків російських атак