Додому Новини регіону

Санкції зупинили виробництво новітніх стелс-винищувачів Су-57 у Росії

Фото: відкриті джерела

Російська Федерація припиняє виробництво стелс-винищувачів п’ятого покоління Су-57, які НАТО позначає кодовою назвою “Фелон”. Таке рішення викликане впливом західних санкцій, запроваджених 31 місяць тому, які обмежили постачання критично важливого обладнання для російської військової промисловості. Про це повідомляє видання “The Telegraph”.

Санкції, накладені західними урядами у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну, вдарили по постачанню електронних компонентів, що є ключовими для виробництва новітніх військових літаків. За словами аналітичної групи Frontelligence Insight, російська оборонна промисловість виявилася сильно залежною від західних технологій, особливо в сфері електроніки.

Су-57, двомоторний винищувач зі здатністю уникати радарів, був розроблений як відповідь на американські F-22 Raptor від компанії Lockheed Martin. Планувалося, що Су-57 замінить застарілі МіГ-29 і Су-27 у Військово-повітряних силах Росії. Перший політ літака відбувся у 2010 році, але масове виробництво затяглося. У 2019 році Росія уклала контракт на 76 серійних винищувачів, вартістю приблизно 50 мільйонів доларів кожен.

Незважаючи на амбітні плани, Росія змогла поставити лише 21 серійний Су-57 до 2023 року, що значно поступається американському виробнику Lockheed Martin, який щорічно випускає понад 150 винищувачів F-35. Додатково російські ВПС вже втратили два Су-57: один у тестовій катастрофі, а інший — серійний літак. У червні 2023 року український безпілотник атакував Ахтубінський льотно-випробувальний центр, знищивши щонайменше ще один Су-57 на землі.

За оцінками, на сьогодні Росія має приблизно 30 винищувачів Су-57, однак третина з них — це тестові моделі, позбавлені важливих електронних систем, що робить їх непридатними для бойового використання.

Нагадаємо: Росія може зіткнутися з дефіцитом коштів для війни через плани Саудівської Аравії збільшити видобуток нафти