Російські офіційні особи намагалися скористатися зустріччю з Міжнародним комітетом Червоного Хреста (МКЧХ), щоб просувати неправдиві наративи про порушення прав людини з боку українців і легітимізувати свою окупацію частини українських територій. Про це повідомляє Інститут вивчення війни (ISW).
Зустріч, яка відбулася 17 вересня в москві, включала зустрічі президента МКЧХ Мір’яни Сполярич із міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, уповноваженою Кремля з прав дитини Марією Львовою-Бєловою та іншими російськими посадовцями.
Маніпуляції під виглядом гуманітарних дискусій
За словами ISW, Росія намагалася використати цю зустріч для поширення своїх пропагандистських тез про нібито порушення прав людини з боку України, зокрема щодо поводження з військовополоненими та цивільним населенням. Варто зазначити, що Львова-Бєлова, з якою зустрічалася Сполярич, має ордер на арешт від Міжнародного кримінального суду через депортацію українських дітей до Росії.
Російське МЗС також заявило, що обговорення стосувалося гуманітарних питань на Близькому Сході, в Африці та Азії, але, згідно з ISW, справжньою метою було використання цієї зустрічі для виправдання власної агресії проти України.
Порушення прав людини з боку Росії
ISW звертає увагу на численні свідчення жорстокого поводження російських військових з українськими полоненими, включно зі стратами та незаконною депортацією українських цивільних осіб. Незважаючи на заклики до дотримання міжнародного гуманітарного права, Росія досі не відкрила всі об’єкти, де утримуються військовополонені, для інспекцій МКЧХ.
Натомість українські офіційні особи неодноразово зазначали, що українські табори для військовополонених є відкритими для міжнародних спостерігачів, на відміну від російських. За словами українського омбудсмена Дмитра Лубінця, більшість українських військовополонених, які повернулися додому, не мали жодного контакту з представниками МКЧХ під час перебування в полоні.
Російські намагання підірвати підтримку України
ISW також зазначає, що Росія намагається використовувати міжнародні зустрічі для створення фальшивих наративів, які дискредитують Україну. Такі спроби мали місце під час візиту генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі на Курську атомну електростанцію, коли російські офіційні особи намагалися представити Україну як загрозу радіаційній безпеці, щоб підірвати її міжнародну підтримку.
Загалом, Росія продовжує активно використовувати дипломатичні зустрічі для просування своїх дезінформаційних кампаній, що є частиною її ширшої стратегії щодо легітимізації агресії проти України та створення фальшивих наративів на міжнародній арені.
Нагадаємо: Гуманітарний коридор для цивільних: Росія зірвала ідею, над якою працювали Туреччина та Україна