На початку повномасштабного вторгнення Росія перекинула в Україну значну кількість сучасної техніки, очікуючи швидкого захоплення Києва. Проте опір українських військових зруйнував ці плани. Як пише The Wall Street Journal, Росія втратила багато техніки в боях, і тепер змушена використовувати запаси радянських часів.
Вплив санкцій на оборонну промисловість РФ
Західні санкції позбавили Росію доступу до компонентів, необхідних для виробництва сучасної бронетехніки. Навесні 2023 року з’явилися кадри, на яких танки, зняті з довготривалого зберігання, перевозили до України залізничними платформами. Це навіть стало приводом для жартів на російському телебаченні про можливе використання танків Т-34, що брали участь у Другій світовій війні.
“У них нічого не залишилося. Вони вичерпали свої резерви”, — заявив очільник української військової розвідки Кирило Буданов у серпні 2023 року. Однак WSJ наголошує, що Росія має значні залишки техніки з часів СРСР, які вона активно використовує.
Військові витрати та виробництво техніки
Росія збільшила військові витрати до рекордного рівня. У 2024 році вони можуть перевищити $120 млрд, що складе понад 30% від загального бюджету країни. За словами Майкла Гьерстада з Міжнародного інституту стратегічних досліджень, Росія відновлює та виробляє близько 100 танків на місяць — приблизно стільки ж, скільки втрачає на фронті.
“Так, є дефіцит, але він не такий очевидний, як багато хто думає. Відновлення Росії відбулося набагато краще, ніж я міг собі уявити”, — зазначив Гьерстад.
Тактика адаптації на полі бою
Українські та західні розвідники повідомляють, що російська армія змінила тактику, аби зменшити втрати техніки. Зокрема, танки ховають у лісосмугах, використовуючи їх для вогню здалеку, а піхоту посилають у наступ невеликими групами. Це дозволяє зберігати бронетехніку та водночас продовжувати наступальні дії.
“Росія не може підтримувати таку інтенсивність наступальних операцій вічно, але вона адаптується, щоб продовжити цей термін. Українці не мають часу чекати, поки у росіян закінчиться техніка”, — підкреслив Майкл Кофман, старший науковий співробітник Фонду Карнегі.
Нагадаємо: Росія втратила 3 000 танків і 5 000 бронемашин: аналітики прогнозують перехід до оборони