Додому Новини регіону

Повернення з фронту — вибухівка для Кремля: чого боїться Путін

Фото: Associated Press

Плани президента США Дональда Трампа швидко припинити війну в Україні розсипаються, тоді як Володимир Путін, навпаки, веде Росію шляхом затяжного конфлікту. Про це йдеться у матеріалі британського видання The Times, де аналізується нинішня динаміка геополітичної шахівниці.

Журналісти зазначають, що Трамп свого часу уявляв собі простий сценарій — завершити війну за один день після вступу на посаду. Але коли стало зрозуміло, що це утопія, почали лунати інші ідеї, менш амбітні, наприклад, про великоднє перемир’я.

“Тим часом у Москві Володимир Путін вийшов із трирічного кошмару безрезультатної війни зі своїм сусідом, думаючи про те, що якщо тільки Трамп перекриє постачання зброї Україні, то російську перемогу може бути швидко досягнуто. А ще краще, якщо до параду Перемоги на Красній площі 9 травня вона буде вже в кишені. А якщо ні, хто знає, можливо, два лідери зможуть отримати спільну Нобелівську премію миру? Траплялися і більш божевільні речі. Але нічого з цього не збудеться”, — йдеться в публікації.

На думку The Times, нинішня адміністрація Трампа фактично готується до реалізації сценарію, вигідного Кремлю: створення ще одного “замороженого конфлікту”, який Росія зможе активізувати у зручний для себе момент. Якщо цей план буде втілено, Україна ризикує перетворитися на “зменшену країну”, позбавлену західної підтримки, деморалізовану та уразливу до нового наступу.

Кремль також не полишає амбіцій щодо політичної перемоги — зміни режиму в Києві, демілітаризації українського суспільства та ослаблення впливу президента Володимира Зеленського.

“Але якщо Путін може вітати демобілізацію в Україні, то вдома, в Росії, він її побоюється. Повернення мільйона людей у військовій формі обіцяє неприємності. Якими будуть їхні політичні та соціальні наслідки? Деякі вже говорять про це. Вони бурчать, що Путін дозволяє Трампу отримувати комерційну вигоду з корисних копалин в Україні, які повинні вважатися російськими військовими трофеями. Інші ветерани відчувають себе зрадженими вищим командуванням”, — зазначає видання.

Цей внутрішній фронт — невдоволення серед ветеранів війни, які повертаються до Росії з фізичними та психологічними травмами — може стати ще одним викликом для режиму Путіна. Ветерани вимагають не лише пільг, а й реальних змін у суспільстві, що в умовах посилення авторитаризму стає дедалі небезпечнішим фактором.

“Путін вирішив передбачити відповідну реакцію ветеранів, розширивши можливості військової контррозвідки, що входить до складу шпигунського агентства ФСБ: до її завдань належить виявлення та усунення популярних і амбітних генералів, передача під контроль Кремля часто критично важливих військових блогерів і виявлення корумпованих мереж закупівель зброї”, — йдеться в публікації.

Саме страх втрати внутрішнього контролю, невдачі на фронті та деградації армії, як зазначають журналісти, підштовхнув Путіна до активізації набору військових не лише в регіонах РФ, а й за її межами — у Центральній Азії, Північній Кореї, а також серед нових найманців.

The Times підсумовує: хоча Путін може імітувати рух у бік миру, насправді його курс — це безкінечна війна. І якщо США, під керівництвом Трампа, зосередяться на деклараціях замість реальної підтримки України, ця війна може тривати ще довго — вже не лише як збройний конфлікт, а як символ зміненої архітектури безпеки у світі.

Нагадаємо: Росія планує рекордні витрати на війну проти України у 2025 році: понад третину бюджету піде на оборону