Російська Федерація вивела на поле бою новий тип автономного дрона-камікадзе, здатного вражати цілі на глибині до 100 км від лінії фронту. Однак це більше, ніж просто чергова модифікація баражуючого боєприпасу — це тривожний сигнал про технологічну еволюцію озброєння противника.
За даними Defense Express, безпілотник нового зразка оснащений розвинутими алгоритмами машинного зору та може діяти повністю автономно. Замість орієнтації за GPS, апарат використовує візуальну навігацію: зіставляє реальну картинку з базою еталонних зображень. Його програмно-апаратний комплекс дає змогу безпілотнику самостійно виходити у район цілей, виявляти, класифікувати, обирати і атакувати об’єкти — навіть без участі оператора.
«Один з таких російських дронів атакував ціль на дальності у 100 км від лінії фронту», — повідомляє військовий фахівець Сергій “Флеш” Бескрестнов, закликаючи звернути термінову увагу на появу цієї нової загрози.




Починаючи з початку 2024 року, Росія дедалі активніше застосовує автономні дрони-камікадзе. Якщо спершу дальність їхнього польоту становила до 30 км, то вже у квітні зафіксовані атаки на відстані близько 80 км. Нова модифікація має бензиновий двигун, що дозволяє досягти відстані у 100 км, уникаючи при цьому впливу засобів радіоелектронної боротьби.
Ще більш тривожним є те, що ці дрони не відрізняють військові та цивільні об’єкти.
«Росіянам все одно, чи буде атакувати він військову вантажівку, чи пасажирський автобус», — йдеться у матеріалі Defense Express. Це прямо суперечить західній етичній концепції, яка наполягає на необхідності збереження за людиною останнього слова в ухваленні рішень про застосування бойового ШІ.

Новий дрон обладнаний 3-кілограмовою комбінованою бойовою частиною КОФЗБЧ і може здійснювати удари автономно навіть у режимі прийняття рішення про атаку. Попри використання зв’язку через мобільний високошвидкісний інтернет, його ефективність не залежить від постійного зв’язку з оператором.
Загроза полягає не тільки в самому дроні, а й у технологіях, які можуть бути інтегровані в інші системи — далекобійні дрони, мініатюрні крилаті ракети тощо. Усе зводиться до наявності потужної камери, модуля відеоаналітики, жорсткого диску об’ємом від 100 Гб і — найголовніше — програмного забезпечення з алгоритмами машинного зору.

«Бо саме вони відповідають за візуальну навігацію з порівнянням реального зображення з еталонним, а також за селекцію та атаку цілей. При цьому це фактично одна з останніх сходинок до ройового використання БПЛА», — зазначає Defense Express.
Нагадаємо: Нові “Шахеди”: Росія почала використовувати потужніші бойові частини у дронах-камікадзе