У Північноатлантичному альянсі починають серйозне обговорення нової стратегії щодо Росії, і це питання стане ключовим на порядку денному міністрів оборони країн НАТО вже наступного тижня. Про це повідомляє Politico.
Відносини між НАТО та Росією значно погіршилися після агресії Москви проти Грузії у 2008 році та подальшого вторгнення в Україну. Незважаючи на це, Альянс досі формально дотримується основоположного акту про взаємні відносини та безпеку з РФ, підписаного у 1997 році. Цей документ закликав до спільного будівництва стабільної, мирної та об’єднаної Європи. Водночас, як зазначає видання, Рада Росія-НАТО не збиралася з 2022 року, фактично припинивши своє існування.
Як повідомив один із високопосадовців уряду США, у рамках НАТО тривають активні дебати щодо майбутньої стратегії щодо Росії. “Зараз Альянс прагне визначити ключові елементи нової стратегії та просунути обговорення, що дозволить нам оцінити майбутнє основоположного акту Росія-НАТО”, — зазначив чиновник. Він також підкреслив, що цей документ “був створений для іншої епохи”, коли відносини між НАТО та Росією були іншими.
Дискусії про нову стратегію тривають уже кілька місяців, проте вперше вони будуть розглянуті на рівні міністрів оборони країн-членів НАТО наступного тижня. Передбачається, що ця стратегія має бути готова до червня 2025 року, коли відбудеться саміт НАТО в Гаазі.
Водночас, як зазначають дипломатичні джерела, серед деяких членів Альянсу існують побоювання щодо можливих наслідків надмірно агресивної стратегії щодо Росії. Зокрема, є занепокоєння, що нова політика може додатково дестабілізувати ситуацію в Росії. Окрім того, виникають питання щодо позицій таких членів НАТО, як Угорщина та Словаччина, які можуть зайняти більш стриману позицію у відношенні до нової стратегії.
Нагадаємо: НАТО розпочне щорічні ядерні навчання Steadfast Noon: чіткий сигнал потенційним агресорам