Додому Новини регіону

Мирне обличчя шантажу: Єрмак викрив справжню мету “перемир’я” Росії на 9 травня

Фото: REUTERS

Запропоноване Росією “перемир’я” на кілька днів — не жест доброї волі, а прикриття для шантажу та спроби послабити санкційний тиск, насамперед — на авіаційний сектор. Про це у своїй колонці для The Guardian написав голова Офісу президента України Андрій Єрмак.

За його словами, російська сторона пропонує короткострокове припинення вогню з 8 по 11 травня, натомість вимагає поступок — зокрема, скасування обмежень, які ускладнюють роботу російських авіакомпаній. Йдеться про доступ до західних ринків, імпорт запчастин, технічне обслуговування і обладнання, що може мати військове застосування.

“На перший погляд, вимоги Москви здаються гуманітарними та економічними, простими і легко здійсненними. Однак за зовні мирним характером запиту ховається політична і військова перевага, яку ослаблення авіаційних санкцій дасть президенту Росії і його військовій машині. Ці санкції — доказ того, наскільки серйозно й ефективно обмежуються військові можливості Кремля”, — зазначає Єрмак.

Очільник ОПУ пояснює, що “цивільний” авіаційний сектор у Росії давно став інструментом військової логістики. Аеропорти та компанії, які повинні були обслуговувати пасажирів, насправді допомагають армії РФ обходити санкції та доправляти важливі вантажі до зони бойових дій.

“Цивільні авіакомпанії та аеропорти беруть активну участь в обході міжнародних санкцій, доставляючи критично важливі компоненти в санкціоновані галузі. Вантажні перевізники, такі як Волга-Дніпро, надають транспортні послуги військового призначення. I Fly, чартерний перевізник, за даними українського Центру національного опору, перевозить солдатів до лінії фронту. Московський аеропорт Внуково, колись туристичний хаб, потрапив під санкції ЄС за участь у підтримці війни. Аеропорт Пскова обслуговує як цивільні, так і військові перевезення”, — навів приклади Єрмак.

Він підкреслив, що санкції проти цих структур не просто незручні — вони критично важливі для стримування російської агресії.

“Аеропорти та авіакомпанії, що служать як об’єкти подвійного призначення і перевозять санкційні товари, повинні понести наслідки. Компанії, що беруть участь у військовій логістиці, мають залишатися в чорних списках. Моніторинг ланцюжків поставок необхідно посилити, щоб запобігти передачі компонентів для військових потреб. Поки Росія продовжує свою незаконну агресію, небо має залишатися закритим для російських авіакомпаній”, — наголосив Єрмак.

На його думку, так званий “мирний запит” є частиною ширшої інформаційно-психологічної кампанії Кремля, яка має на меті розмити межі між гуманітарними питаннями та військовими інтересами. Але Україна й її союзники повинні залишатися пильними — жоден “жест миру” не вартий ціни, якщо за ним стоїть спроба знову озброїти агресора.

Нагадаємо: У Римі Зеленський і Макрон домовилися: рішення за Путіним