Останні атаки РФ по Києву, Харкову та Дніпру засвідчили зміну тактики використання дронів-камікадзе. У Мережі з’явилися відео, на яких чути характерний свист і виття безпілотників. Це може свідчити про використання нових турбореактивних двигунів на «Шахедах», каже військовий експерт Роман Світан.
«Це китайські турбіни… Турбіна може штовхати його трохи з більшою швидкістю… рази в два швидкість може бути більшою. І свист, звісно, буде інший», — пояснює експерт. За його словами, такі дрони можуть розвивати швидкість до 300–400 км/год, що змінює вимоги до роботи української ППО.
«Його бачать однозначно, немає такого, щоб його не бачили наші локатори», — підкреслює Світан. Але через високу швидкість та інший тип руху тепер оптимальним способом перехоплення можуть стати не лише ЗРК, а й винищувачі. «Винищувачу навіть зручніше полювати саме за таким безпілотником… швидкість більша…», — каже він.
Особливу увагу експерт звертає на нову траєкторію заходу на ціль — під кутом 60 градусів. Це ускладнює перехоплення дронів мобільними групами, які не здатні діставати цілі на висоті 3–4 км. «Мобільна група не встигне, бо швидкість вже більша», — пояснює Світан. Через це потрібна переорієнтація сил ППО і залучення авіації.
Утім, до західних регіонів модернізовані «Шахеди» не долетять, заспокоює експерт. «ТРДД — це все-таки на авіаційному гасі… навряд чи на турбореактивному двигуні дійшов би безпілотник саме туди», — зазначає він.
Росія вдосконалює не лише «Шахеди». 1 травня Харків атакували дроном «Молнія», до якого був прикріплений мішок з цвяхами. «Ворог намагається завдати цивільному населенню максимального ураження», — заявив начальник поліції Харківщини Петро Токар. За його словами, це свідчить про навмисне посилення вражального ефекту атаки.
Нові види дронів, їхня модернізація та зміна тактики вимагають оперативної адаптації української ППО. Експерти наголошують: найкращим способом боротьби стає саме авіація та чіткий розподіл зон відповідальності між нею та зенітними силами.
Нагадаємо: Нова загроза з неба: Росія використовує “Шахеди” для скидання боєприпасів із затримкою детонації