Додому Новини регіону

“Енергетичне перемир’я” чи гра в дипломатію: що стоїть за домовленостями США, України та Росії

Фото: gettyimages

Українська сторона під час переговорів у Джидді 11 березня погодилася на 30-денне повне припинення вогню, якщо таку ж згоду дасть Росія. Президент США Дональд Трамп мав передати цю пропозицію Москві. Однак після його особистої розмови з Володимиром Путіним, що відбулася тиждень потому, вимога про повне припинення бойових дій трансформувалася у більш розмите формулювання – “припинення ударів по енергетиці та інфраструктурі”.

Як Кремль трактує домовленості

У заяві Білого дому за підсумками розмови Трампа з Путіним зазначалося, що “рух до миру розпочнеться з припинення вогню по енергетиці”. Сам Трамп повідомив про “негайне припинення атак на енергетичну інфраструктуру” з боку Москви.

Натомість Кремль сформулював свою позицію інакше. За його версією, Путін погодився лише на “взаємну відмову від ударів на 30 днів” і лише щодо енергетичної інфраструктури. Після цього він віддав відповідний наказ військовим.

Президент України Володимир Зеленський також заявив про готовність утриматися від атак на російські енергетичні об’єкти.

Що змінилося після розмови Трампа з Путіним?

За інформацією військових джерел РБК-Україна, після 19 березня, коли відбулася розмова Трампа та Путіна, російські ракети та дрони не атакували українську енергетику. У відповідь Україна також не завдавала ударів по російських нафтопереробних заводах (НПЗ), які раніше системно атакувала, щоб підірвати паливне забезпечення армії РФ.

“Виглядає поки все так, що росіяни майже тиждень не цілили в енергетику. З дня 19 березня таких ударів не фіксувалось. Подивимось, як воно буде далі, адже поки це ніде і ніяк не прописано”, – зазначило джерело.

Москва грає у свою гру

Однак, за словами радника президента Дмитра Литвина, російські заяви – це лише частина пропагандистської гри.

“Москва — це місто, збудоване на брехні, і для України це не новина. Наприклад, у своїй заяві після зустрічей у Ер-Ріяді росіяни сказали, що нібито з 18 березня діє припинення вогню по енергетичних об’єктах. Чому саме 18 березня? Бо саме тоді вони вигадали фейк про те, що Путін нібито наказав зупинити удари по українській енергетиці”, – заявив він.

Литвин також підкреслив, що РФ продовжує атаки, попри свої ж обіцянки:

“З 18 березня вони продовжують атакувати енергетичні об’єкти бомбами, ударними та FPV-дронами. Ми не будемо вдаватися в усі деталі, але вже зафіксовано 8 влучань у енергетичну інфраструктуру. Щоночі наші сили ППО збивають майже сотню дронів-камікадзе, і багато з них, ймовірно, були націлені на енергетичні об’єкти”.

За його словами, брехня Кремля є системною, і саме західні партнери мають перевіряти кожну заяву Москви.

Нагадаємо: Путін погодився на “обмежене” припинення вогню: реальний крок до миру чи тактичний хід?