Згідно з нещодавніми опитуваннями, проведеними російською дослідницькою організацією “Левада-центр”, рівень довіри росіян до президента Володимира Путіна збільшився, тоді як довіра до місцевих органів влади значно знизилася. Причиною цього явища стала так звана криптомобілізація — приховані зусилля влади з мобілізації населення.
Як повідомляє у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW), дані опитувань “Левада-центру”, опубліковані 24 жовтня 2024 року, показують, що 80% респондентів довіряють Путіну, 69% — російським військовим, і лише 43% — органам місцевого самоврядування. Ці показники свідчать про певні зрушення у ставленні громадян до влади, оскільки аналогічне опитування у вересні 2023 року фіксувало вищий рівень довіри до місцевої влади (45%) та нижчий до Путіна (76%).
Причини криптомобілізації
Аналітики ISW зазначають, що зростання довіри до Путіна та одночасне зниження довіри до місцевих чиновників є наслідком того, що російський президент використовує місцеву владу як “цапів-відбувайлів” за проблеми, пов’язані з мобілізацією. Завдяки цьому Путін уникає оголошення загальної мобілізації, перекладаючи відповідальність за локальні мобілізаційні заходи на чиновників нижчої ланки.
Це дає змогу диктатору уникати прямої критики та зберігати високий рівень підтримки серед населення, тоді як місцеві чиновники стикаються з невдоволенням громадян через складні мобілізаційні заходи, які негативно впливають на життя росіян.
Загрози для режиму
Як зазначають аналітики ISW, зусилля з криптомобілізації можуть тривати доти, доки оперативні потреби у війні проти України не вимагатимуть масштабнішої мобілізації на федеральному рівні. Проте це рішення пов’язане з великими ризиками для стабільності режиму Путіна, оскільки загальна мобілізація може викликати значний спротив населення та загострити соціальну напругу в країні.
Нагадаємо: Мобілізація в Росії залишається малоймовірною: Путін побоюється загрози для свого режиму