Додому Новини регіону

“Дія” як інструмент відстеження українців за кордоном: нові можливості для правоохоронців

Фото: відкриті джерела

Українські правоохоронці використали Єдиний портал державних послуг “Дія” для відстеження місць перебування українців за кордоном. Ця інформація стала відомою завдяки рішенню Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду у справі групи під керівництвом колишнього голови Фонду державного майна Дмитра Сенниченка. Сенниченко, як відомо, вивів понад 2 млрд грн з Одеського припортового заводу та ОГХК у 2019-2021 роках.

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) надало суду інформацію щодо відстеження переміщень одного з співорганізаторів схеми, ймовірно, Андрія Гмиріна. Згідно з документами, Гмирін звертався до Консульства України в Дубаї для засвідчення перекладу та копій документів у липні 2022 року, а у жовтні того ж року – для оформлення закордонних паспортів своїм дітям. У березні 2023 року він отримав свій закордонний паспорт в тому ж консульстві.

Особливо цікавою стала інформація про те, що НАБУ отримало дані про IP-адреси, з яких Гмирін заходив у систему “Дія”. Ці адреси вказують на його перебування в Об’єднаних Арабських Еміратах, Австрії, Італії, Мальдівах та Туреччині. Ця інформація підтверджується матеріалами справи і була надана НАБУ за рішенням суду в рамках кримінального провадження. Гмирін, який є одним з підозрюваних у цій справі, вже оголошений у розшук.

Така можливість відстеження викликає занепокоєння, особливо з огляду на запуск застосунку “Резерв+” для оновлення військово-облікових даних та кримінальну відповідальність за ухилення від військової служби. Виникає питання: чи не стане “Дія” інструментом для виявлення та покарання тих, хто перебуває за кордоном, уникаючи мобілізації?

З одного боку, використання “Дії” для відстеження підозрюваних у корупційних злочинах може бути виправданим. Проте, з іншого боку, виникають питання щодо захисту персональних даних та можливого зловживання цією інформацією.

Наразі невідомо, наскільки широко правоохоронні органи використовують “Дію” для відстеження громадян за кордоном. Однак, цей випадок свідчить про те, що така можливість існує, і це може мати значні наслідки для українців, які перебувають за межами країни.

Нагадаємо: Оновлення військових даних через Резерв+: що буде при перевірці на вулиці