Припинення вогню в Україні може призвести до нового витка конфлікту, подібного до сценарію Першої світової війни, пише колишній офіцер британської армії, полковник Тім Коллінз у своїй колонці для The Telegraph.
Згідно з його аналізом, історія вчить, що тимчасові угоди про мир, укладені без довгострокових гарантій, часто стають лише паузою перед новими війнами. Росія, виснажена трирічним конфліктом, може використати цей час для відновлення своїх сил і модернізації армії, як це зробила після Портсмутського мирного договору 1905 року.
Історичні паралелі та сучасні виклики
Коллінз проводить паралель із початком ХХ століття, коли Росія, зазнавши поразки від Японії, реформувала свою армію. Це викликало страх у Німеччини, яка побоювалася посилення російської військової потуги і почала Першу світову війну. Аналогічно, припинення вогню в Україні може дати російському президенту Володимиру Путіну час для перегрупування, що становитиме нову загрозу для України та Європи.
“Мир дозволить Путіну вижити на посаді та отримати певну перемогу. Цей час він може використати, щоб реорганізувати свої сили, модернізувати армію та вивчити уроки з поразок”, — зазначає Коллінз.
Західні слабкості та стратегія Путіна
Коллінз також звертає увагу на слабкі сторони західних суспільств. Внутрішні конфлікти, такі як політична поляризація, соціальні рухи та напруженість, спричинена імміграцією, можуть стати вразливими точками для інформаційних та кібератак Росії.
“Путін, ймовірно, прагнув би відновити старі кордони Радянського Союзу, створивши держави-клієнти в Західній Європі та зміцнивши свій вплив у світі”, — пише експерт.
Нагадаємо: Росія та перемир’я: чому Кремль не готовий зупинити війну