Додому Новини регіону

БТР-50: російська армія повертається до “музейної” техніки через втрати на фронті

БТР-50 на війні. Фото: СПЖ "Водограй"

Російські війська змушені використовувати бронетранспортери БТР-50, розроблені ще у 1950-х роках, через брак сучасної техніки. Ці “музейні експонати” з легким озброєнням і слабкою бронею повертаються на службу, аби хоч якось компенсувати масштабні втрати бронетехніки. Про це пише Forbes.

Повернення з минулого

Рік тому незалежні аналітики зафіксували активізацію роботи на 1295-й центральній базі ремонту та зберігання танків в Арсеньєві на Далекому Сході Росії. Там відновлювали десятки БТР-50.

“Ми знайшли 63 БТР-50 у 1295-му, які всі були вилучені, і вони, здається, у хорошому стані,” — зазначив аналітик Хаймарсед.

Ця кількість відповідає двом батальйонам транспортерів, які можуть перевозити сотні військових. Водночас експерти прогнозують, що втрати цих машин зростатимуть.

На сьогодні, за даними розвідувальної групи Oryx, знищено щонайменше 10 таких машин. Інші БТР-50, які залишилися, часто модифікують — додають броню або нові вежі, аби компенсувати конструктивні недоліки.

Техніка минулого у сучасній війні

БТР-50, створений у 1954 році, мав дизельний двигун, важив 15 тонн і перевозив до 20 осіб. Його основним озброєнням був великокаліберний кулемет. До 1966 року ці машини були основними бойовими транспортерами радянської армії, але згодом їх витіснили більш сучасні моделі, зокрема БМП-1.

На кінець 2022 року в російській армії залишалося лише кілька БТР-50. Проте війна змінила ситуацію: масштабні втрати бронетехніки, які перевищили 15 000 одиниць, змусили росіян використовувати старі запаси.

“Росія не бачить необхідності повністю змінювати свій асортимент старих транспортних засобів, і замість цього прийняла гібридний підхід до модернізації,” — пояснюють військові аналітики Лестер Грау та Чарльз Бартлз.

Цивільна техніка у війні

Крім БТР-50, Росія використовує цивільні транспортні засоби: автомобілі, мікроавтобуси, мотоцикли та навіть електроскутери для атак на українські позиції. Це свідчить про кризу у виробництві та брак ресурсів для відновлення військової техніки.

Супутникові знімки показують, що на багатьох базах техніка, придатна для ремонту, майже вичерпана. Навіть 70-річні БТР-50 стають дефіцитними.

Знищений російський БТР-50 та пошкоджений Т-64БВ, фото — БУАР 110-ї ОМБр

Піхота замість техніки

Зі зменшенням запасів бронетехніки російські війська дедалі частіше змушені воювати пішки.

“Кожного разу, коли російські полки намагаються атакувати за допомогою техніки, результат нульовий,” — зазначив російський блогер у дописі, перекладеному WarTranslated.

Піхота, за підтримки артилерії та безпілотників, поступово стає основною силою російської армії. Але ефективність такого підходу залишається під питанням, враховуючи високий рівень втрат.

Нагадаємо: Росія адаптується до втрат техніки, використовуючи нову тактику та старі запаси