Додому Новини Лиманщини

Виживання в Лимані: місто без опалення та водопостачання зустрічає нову зиму

Фото: Мирослав Кобилянський

У Лимані, де бойові дії залишили глибокі рани, близько 4 тисяч мешканців багатоповерхівок зустрічають зиму без централізованого опалення та водопостачання. Місто, де колись вирувало життя, нині перетворилося на місце боротьби за виживання.

Місто-привид під обстрілами

Зруйновані будівлі, пусті вулиці та блокпости — це сьогодення Лимана. У місто можна потрапити лише за спеціальним дозволом або пропискою. Навіть у центрі міста людей майже не видно. Лише зрідка зустрічаються невеликі черги біля пунктів видачі гуманітарної допомоги.

Одним із таких пунктів є благодійна організація “Нова країна 2000”, яка доставляє паливні брикети для обігріву. “Це для людей, які не мають опалення, там, де зруйновані домівки, де бабусі по підвалах опалюють дровами і не в змозі підняти сокиру і нарубати дров. Ми приїжджаємо і видаємо по 300 кг паливних брикетів на зиму”, — пояснює волонтер Віталій Жучков.

Жителі Лимана в черзі за дровами. Фото: Вільне радіо

Підвали замість квартир

Мешканці багатоповерхівок, як-от пані Любов, змушені жити в підвалах. Вона переїхала туди після того, як у 2022 році снаряд влучив у її квартиру. “Таку красу от-от зробила, такі дорогі шпалери купила, старалась так. Думаю, зроблю ремонт і буду спокійно жити. В нас таке гарне місто було, я не можу. Настільки звикла до цього міста, вже 38 років я мешкаю у цьому будинку”, — ділиться жінка.

Жителька Лимана Любов. Фото: Вільне радіо

Допомога у “пунктах незламності”

Для обігріву та побутових потреб у Лимані працюють “пункти незламності”. Там можна зігрітися, зарядити пристрої, прийняти душ чи попрати речі. У кожному пункті є кімнати для тимчасового перебування, обладнані ліжками та мінімальними зручностями.

“Люди звертаються до наших співробітників, можуть отримати каву, чай, зарядити телефони і павербанки. Є дві санітарні кімнати, два душі, дві пральні машини”, — розповідає співробітник пункту Ігор Мальченко.

Пункт незламності” в Лимані. Фото: Вільне радіо

Виживання на межі

За даними начальника Лиманської міської військової адміністрації Олександра Журавльова, у місті є електроенергія, але водопостачання у багатоповерхівках відсутнє через руйнування. Газ зберігся лише в окремих районах.

Попри складні умови, близько 8 тисяч мешканців громади, серед яких 237 дітей, залишаються в регіоні. Для родин із дітьми діє примусова евакуація, однак багато людей відмовляються залишати домівки, навіть у зоні обстрілів.

Начальник міської військової адміністрації Лимана Олександр Журавльов. Фото: Вільне радіо

Нагадаємо: “Тут дуже сумно”: шведський фотограф про війну та прифронтову реальність Лиману (Відео)