Додому Новини Лиманщини

“Моя Біблія — “Кобзар”: Історія 84-річного Василя зі зруйнованого Щурового на Донеччині (Відео)

Житель Щурового Василь Гадючний, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Василь Гадючний зі зруйнованого Щурового Лиманської громади — найстарший з трьох десятків жителів села. Чоловік пережив окупацію, допомагав українським військовим. А зараз мріє про возз’єднання з родиною. У вільний час він співає під гармонь, читає вірші Шевченка та підгодовує пса на прізвисько Чорномирдін. Як чоловік пережив окупацію села на Донеччині – у репортажі розповіли журналісти Суспільного.

Василю Костянтиновичу з села Щурове 84 роки. З трьох десятків жителів, він, каже, — найстарший.

Чоловік родом з Кіровоградщини, після школи навчався і жив у Донецьку. У 2014 році, коли почалась війна, від обстрілів виїхав у Щурове на дачу. Тут живе й дотепер.

Щурове, Лиманська громада, Донецька область, 26 березня 2025 рік. Суспільне Донбас

“Моя Біблія — “Кобзар” Шевченка. Все — по ньому. Я закінчив українську школу в Кіровоградській області. Виховувався на творчості Шевченка. Багато віршів знаю. На книгах. І в мене любов до України виникла одразу. Шевченко не дарма казав: “Я так її люблю, мою Україну убогу. Що проклену святого Бога. За неї душу погублю!”. Так воно і в мене весь час”, — говорить Василь.

Щурове, Лиманська громада, Донецька область, 26 березня 2025 рік. Суспільне Донбас

Спеціальність має технічну, займався автоматизованими системами управління. Та, каже, душа завжди тягнулась до музики. Грає та співає українські народні пісні.

Житель Щурового Василь Гадючний співає українську народну пісню під гармонь, Донецька область. Суспільне Донбас

“Баян — тонкий музичний інструмент. Трохи вибухи — і все: він вже зіпсований, розстроєний. Це треба настройщика. А що стосується гармошки — прямо дірки були”, — розповідає про інструменти чоловік.

У селі, каже Василь, світла немає вже три роки. Готує на газовому балоні, пере руками. Підгодовує сусідських собак. Є серед них і Хуан, і Чорномирдін.

“Чорна морда. Зараз вже трохи ні. І так назвали. І він тільки знає ім’я — Чорномирдін”, — каже Василь.

Житель Щурового Василь Гадючний, Донецька область. Суспільне Донбас

Тут у селі чоловік пережив окупацію та допомагав українським військовим.

“Бачу, повзуть п’ять людей. Форма бачу. А тут як раз міни луплять, і ті, й інші, дощ. Вони всі мокрі. Я кажу: куди ви йдете, там окупанти ходять. Так я їх завів там в один підвал, вони сховались”, — згадує чоловік.

Житель Щурового Василь Гадючний, Донецька область. Суспільне Донбас

У Василя Костянтиновича троє онуків і двоє правнуків. Частина рідних залишилась в окупації. Перемога та возз’єднання родини — про це він, каже, мріє щодня.

“Я так скучаю за онучечкою. Ночами плачу. І не знаю, чи доживу я до того, щоб побачити їх”, — ділиться Василь.

Нагадаємо: Повернення до Старого Каравану: Як подружжя відбудовує зруйнований дім після звільнення Лиманщини (Відео)